1. ?Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę rachunku z niepełną nazwą nabywcy, Spółka może zaliczyć (...)

1. ?Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę rachunku z niepełną nazwą nabywcy, Spółka może zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodów wydatki zawarte w tymże rachunku ?'
2. ?Jaki dokument służy skorygowaniu błędu w oznaczeniu nabywcy na rachunku ?'

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 17 października 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.10.2006 r.) L.DZ. 785/2006, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie ogólnego prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka X. przedstawiła następujący stan faktyczny, który jest przedmiotem analizy: Spółka X otrzymała rachunek nr 123 na zamówioną usługę w zakresie umieszczenia tekstu sponsorowanego w publikacji ?xyz'. W dokumencie tym w pozycji dotyczącej nabywcy została umieszczona nazwa: ?X Sp. z o.o.'. Nazwa ta została jednak przez Spółkę w 2005 roku zmieniona i obecnie prawidłowa nazwa Spółki brzmi: ?X AB Sp. z o.o.'.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskująca Spółka złożyła zapytania:
1. ?Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę rachunku z niepełną nazwą nabywcy, Spółka może zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodów wydatki zawarte w tymże rachunku ?'
2. ?Jaki dokument służy skorygowaniu błędu w oznaczeniu nabywcy na rachunku ?'
Zdaniem Spółki wpisana na otrzymanym od kontrahenta rachunku wcześniejsza nazwa Spółki oraz prawidłowy adres jej siedziby pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie odbiorcy i wydatki udokumentowane tymże rachunkiem mogą zostać zaliczone w koszty uzyskania przychodu. Ponieważ przepisy art. 22 ustawy o rachunkowości nie określaj ą wprost dokumentu, który służyłby do korygowania ewentualnych pomyłek w poszczególnych pozycjach rachunku, to według wnioskodawcy w celu poprawienia błędnego oznaczenia nabywcy na rachunku Spółka powinna wysłać do kontrahenta za zwrotnym potwierdzeniem odbioru sprostowanie z uzasadnieniem dokonanej poprawki w oznaczeniu nabywcy.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:
W art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694 ze zm.) określono, iż dowód księgowy powinien zawierać określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej.
Wpisanie na otrzymanym od kontrahenta rachunku z dnia dd.mm.rr. nr 123 używanej do roku 2005 nazwy odbiorcy ?X Sp. z o.o.', a nie obecnie używanej nazwy odbiorcy ?X ABSpółka z o.o', oraz prawidłowego adresu odbiorcy pozwala na zidentyfikowanie odbiorcy i wydatki udokumentowane tym rachunkiem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Należy zaznaczyć, iż w dokumentach rejestracyjnych znajdujących się w tut. Urzędzie jako nazwę skróconą Spółki podano ?X Spółka z o.o.'.
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 2 cyt. ustawy o rachunkowości błędy w dowodach źródłowych zewnętrznych obcych i własnych można korygować jedynie przez wysłanie kontrahentowi odpowiedniego dokumentu zawierającego sprostowanie wraz ze stosownym uzasadnieniem. Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają wzoru dokumentu, który służyłby do korygowania ewentualnych pomyłek w poszczególnych pozycjach rachunku.
W celu poprawienia błędnego oznaczenia nabywcy na rachunku Spółka powinna wysłać do kontrahenta za zwrotnym potwierdzeniem odbioru sprostowanie z uzasadnieniem dokonanej poprawki w oznaczeniu nabywcy, np. o treści zaproponowanej przez wnioskodawcę we wniosku o udzielenie interpretacji.
W powyższej sprawie nie będą miały zastosowania przepisy § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.

Porady prawne
w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, dotyczące wystawiania not korygujących dla skorygowania niektórych błędów w otrzymanych fakturach lub fakturach korygujących.
W uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 12.06.2003 r. sygn. I SA/Ld 332/02 stwierdzono, iż ?Dokumenty potwierdzające dokonanie konkretnej transakcji, niespełniające wszystkich wymagań określonych w art. 21 ustawy o rachunkowości, nie mogą być automatycznie pominięte jako dowody świadczące o poniesionych kosztach. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy uchybienia formalne są niewielkie np. brak jest elementów, które mogą być uzupełnione, a fakt dokonania transakcji nie budzi wątpliwości i może być potwierdzony przez kontrahenta'.
W ocenie tutejszego organu podatkowego, w świetle zacytowanych przepisów oraz przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące zaliczania w poczet kosztów uzyskania przychodów wydatków zawartych w rachunku z niepełna nazwą nabywcy oraz korygowaniu błędu w oznaczeniu nabywcy na rachunku jest prawidłowe.
Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie O/Z w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika