Czy przekształcenie spółki komandytowej funkcjonującej w oparciu o zezwolenie na działanie w specjalnej (...)

Czy przekształcenie spółki komandytowej funkcjonującej w oparciu o zezwolenie na działanie w specjalnej strefie ekonomicznej oznacza zakończenie (zaprzestanie) prowadzenia działalności gospodarczej przez wspólników spółki komandytowej i czy wywiera w ten sposób wpływ na:
1) korzystanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z zezwolenia na działanie w specjalnej strefie ekonomicznej;
2) sytuację wspólników spółki komandytowej jako osób, które do dnia przekształcenia korzystały ze zwolnienia podatkowego na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników z zastrzeżeniem ust. 5a - 5c, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.).
Zwolnienie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej jest udzielane przedsiębiorcom. Zezwolenie to określa przedmiot działalności gospodarczej oraz warunki dotyczące w szczególności poziomu zatrudnienia oraz dokonania przez przedsiębiorcę inwestycji na terenie strefy o wartości przewyższającej określoną kwotę.
Przedsiębiorcą ? w myśl art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. ? Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) ? jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz nie mająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.
Oznacza to, że spółka komandytowa jest przedsiębiorcą i zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie strefy otrzymuje właśnie spółka, a nie poszczególni wspólnicy. Wspólnicy ? jako podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych ? korzystają ze zwolnienia od tego podatku.
Natomiast utrata prawa do zwolnienia następuje w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zostanie cofnięte zezwolenie na prowadzenie działalności. Podatnicy są wówczas obowiązani do zapłaty podatku za cały okres korzystania z tego zwolnienia.

Porady prawne

Zezwolenie może zostać cofnięte w przypadkach wymienionych w art. 19 ust. 3 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Przepis ten nie wymienia zmiany (przekształcenia) formy prawnej przedsiębiorcy, który uzyskał zezwolenie, jako przesłanki cofnięcia zezwolenia.
Jeżeli zatem wspólnicy spółki komandytowej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, a spółka ta następnie zostaje przekształcona w spółkę kapitałową, nie mają oni obowiązku zapłaty podatku za okres w którym korzystali ze zwolnienia.
Prawa do zwolnienia nie tracą również podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r. Przepisy te przewidują wprawdzie utratę prawa do zwolnienia w razie przeniesienia w jakiejkolwiek formie składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia od podatku, ale reguła ta nie dotyczy przeniesienia własności w wyniku przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału podmiotów.
Po dokonanym przekształceniu niemożliwe jest dalsze korzystanie przez wspólników (już jako udziałowców, akcjonariuszy) ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z chwilą przekształcenia spółki komandytowej w spółkę kapitałową podatnikiem podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności ? w miejsce wspólników ? staje się bowiem spółka kapitałowa. Jest ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
W myśl art. 553 § 2 kodeksu spółek handlowych spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji i ulg przyznanych przed jej przekształceniem, z zastrzeżeniem, że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia lub ulgi nie stanowi inaczej. W zezwoleniu na prowadzenie działalności w strefie i w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych nie ma zastrzeżenia, by przedsiębiorca posiadający zezwolenie działał w niezmienionej formie prawnej.

Również art. 93a § 1 pkt 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa określa, iż osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej ? wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.
Oznacza to, że nowo powstała spółka jest sukcesorem zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, otrzymanego przez spółkę kapitałową i w związku z powyższym może kontynuować korzystanie ze zwolnienia od podatku dochodowego już jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), na podstawie tego zezwolenia.
Mając na uwadze powyższe należy przyjąć, iż stanowisko podatnika zajęte w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe. Podatnik trafnie przyjął, iż działalność spółki komandytowej będzie kontynuowana w ramach podmiotu powstałego z przekształcenia tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która z punktu widzenia prawa podatkowego będzie sukcesorem spółki komandytowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika