Podatnik zwrócił się m. in. z zapytaniem czy przychody z oddania w drodze przetargu lokalu do korzystania (...)

Podatnik zwrócił się m. in. z zapytaniem czy przychody z oddania w drodze przetargu lokalu do korzystania na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu w części w jakiej stanowią nadwyżkę nad kwotą przeznaczoną na pokrycie wkładu mieszkaniowego bądź budowlanego są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków ? Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217 poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dot. przychodów z oddania w drodze przetargu do korzystania na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółdzielnia w przypadku wygaśnięcia spółdzielczych praw do lokali w drodze przetargu wyłania osobę z którą zawiera umowę ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu. Część kwoty uzyskanej w drodze przetargu przeznacza na pokrycie wkładu mieszkaniowego bądź budowlanego, zaś pozostałą kwotę (nadwyżkę ponad kwotę wkładu) przeznacza na utrzymanie tj. eksploatację, konserwację, remonty obiektów wchodzących w skład zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.

Podatnik zwrócił się m. in. z zapytaniem czy przychody z oddania w drodze przetargu lokalu do korzystania na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu w części w jakiej stanowią nadwyżkę nad kwotą przeznaczoną na pokrycie wkładu mieszkaniowego bądź budowlanego są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 217 poz. 1589) do art. 17 ust. 1 dodano pkt 44. Przepis ten obowiązuje od 01.01.2007 r.

Art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm. ) stanowi, że wolne od podatku są: dochody spółdzielni mieszkaniowych , wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak; DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. przez zasoby mieszkaniowe o których mowa w w/a 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć;
* budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami , jak w szczególności:
- dźwigi osobowe i towarowe,
- aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
- klatki schodowe,
- strychy, piwnice, komórki,
- garaże,
* pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych tj.

:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno ? remontowe,
* urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak :
- zbiorniki - doły gnilne, szamba
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo ? kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.),
- budowle komunikacyjne, jak drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z w/w budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1, oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu , w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Z cyt. wyżej art. 17 ust. 1 pkt 44 wynika, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte przez Spółdzielnię, iż kwota nadwyżki przekraczająca wkład mieszkaniowy bądź budowlany uzyskana z oddania w drodze przetargu do korzystania na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu w/w art. 17 ust.1 pkt 44 jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika / następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika