Pytanie: Czy od nagród przyznanych w tak zorganizowanym konkursie Spółka ? jako organizator konkursu (...)


Pytanie: Czy od nagród przyznanych w tak zorganizowanym konkursie Spółka ? jako organizator konkursu powinna pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości przyznanej nagrody oraz czy podatek zryczałtowany powinien być pobierany również w przypadku, gdy osobą nagrodzoną w konkursie byłaby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko firmy X w Lublinie przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego ? w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ? jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E


W dniu 16 kwietnia 2007 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka planuje zorganizowanie konkursu dla sprzedawców, którzy nie są pracownikami firmy (są to kontrahenci współpracujący ze Spółką w ramach umów sprzedaży ratalnej lub ich pracownicy). Może więc się zdarzyć, że uczestnikami konkursu będą osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Warunkiem przystąpienia do konkursu jak podała Spółka będzie sporządzenie umów kredytu ratalnego bądź gotówkowego o określonej wartości i z ustalonym minimalnym okresem spłaty. Nagrody zostałyby przyznane osobom, które sporządzą umowy kredytowe o łącznej wartości powyżej ustalonej kwoty oraz udzielą poprawnej odpowiedzi na pytania konkursowe. Dodatkowo osoba, która w okresie trwania konkursu sporządzi umowy kredytowe o najwyższej łącznej wartości otrzyma nagrodę główną.Zdaniem Spółki przedstawione powyżej zasady przyznawania nagród świadczą o tym, że jest to konkurs a więc Spółka jako organizator jest zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 2 i art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

W ocenie Spółki organizator konkursu jest zobowiązany do pobrania podatku zryczałtowanego od nagród wydanych osobom fizycznym w konkursach niezależnie od tego, czy osoba nagrodzona prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Przepisy ustawy nie zwalniają bowiem organizatora konkursu z pobrania zryczałtowanego podatku w przypadku, gdy nagroda jest przyznana osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.Pytanie: Czy od nagród przyznanych w tak zorganizowanym konkursie Spółka ? jako organizator konkursu powinna pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości przyznanej nagrody oraz czy podatek zryczałtowany powinien być pobierany również w przypadku, gdy osobą nagrodzoną w konkursie byłaby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego uwzględniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny stwierdza co następuje. Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. W myśl przepisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust.

1, z zastrzeżeniem ust. 5. Jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy nie są pieniądze, to stosownie do przepisu art. 41 ust. 7 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki lub należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) lub świadczenia. Jak stanowi przepis art. 42 ust. 1 powołanej wyżej ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.


Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1a ww. ustawy w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika... roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (formularz PIT-8AR).
Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego uczestnikami konkursu dla sprzedawców będą również kontrahenci współpracujący ze Spółką w ramach umów sprzedaży ratalnej lub ich pracownicy. Nagroda główna przyznana zostanie osobie, która w okresie trwania konkursu sporządzi umowy kredytowe o najwyższej łącznej wartości. Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji konkursu, a więc właściwe jest posłużenie się definicją słownikową. W Słowniku Języka Polskiego PWN konkurs został określony jako ?impreza, przedsięwzięcie dające możność wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac?. Istotą konkursu jest więc współzawodnictwo uczestników w celu uzyskania określonej nagrody. W związku z powyższym Spółka prawidłowo wskazała, że w przedstawionym stanie faktycznym zasady przyznawania nagród świadczą o tym, że jest to konkurs.Z powyższych przepisów wynika zatem, że obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wygranych nałożony został wyłącznie na podmiot organizujący konkurs i przekazujący wygrane zwycięzcom konkursów. Tak więc na Spółce, jako na podmiocie przekazującym świadczenia w postaci nagród w konkursach ciąży obowiązek poboru tego podatku pod warunkiem, że osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej.


Jak wynika z wniosku Spółki, uczestnikami konkursu mogą być również osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Organizując konkurs dla swoich kontrahentów, Spółka zamierza wybrać osobę, która w okresie trwania konkursu sporządzi umowy kredytowe o najwyższej łącznej wartości. W sytuacji, gdy nagrodę otrzyma osoba prowadząca działalność gospodarczą w tym zakresie, to na Spółce jako organizatorze konkursu nie ciąży obowiązek poboru podatku w trybie art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Wygrane uzyskane przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w przedmiotowym zakresie nie będą korzystały z preferencyjnej 10 % stawki podatkowej, stanowić bowiem będą przychód zwycięzcy konkursu z tytułu działalności, którą prowadzi, a której najlepsze rezultaty zostały docenione przez przyznanie nagrody. Tym samym osoba, która otrzyma taką nagrodę, ma obowiązek doliczyć jej wartość do dochodów z prowadzonej działalności i opodatkować ją według zasad właściwych dla opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Reasumując, postanowiono jak w sentencji.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika