Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy słusznie:- zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartośc (...)

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy słusznie:
- zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartośc netto części odsetkowej raty leasingowej dot. nieruchomości,
- nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych dot. prawa wieczystego użytkowanie gruntów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.09.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 24.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dot. zaliczania do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych z tyt. leasingu nieruchomości (budynków, budowli) i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka zawarła umowę leasingu finansowego. Przedmiotem umowy leasingu są m. in. nieruchomości tj. (budynki, budowle) i prawo wieczystego użytkowania gruntów. Umowa została zawarta na okres 15 lat. Używane przez korzystającego (t. j. Spółkę) budynki i budowle wprowadzone są do jego ewidencji środków trwałych. Finansujący wystawia za okresy miesięczne faktury w których wykazywane są jako odrębne pozycje część kapitałowa i część odsetkowa rat leasingowych.

Podatnik zwrócił się m. in. z zapytaniem czy słusznie:
- zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartość netto części odsetkowej raty leasingowej dot. nieruchomości,
- nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych dot. prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Opodatkowanie stron leasingu zostało uregulowane w art. 17a - 17l ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 54 poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 17f do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) umowa została zawarta na czas oznaczony,
2) suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
3) umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.
Z art. 17a pkt 1w/w ustawy wynika, że przedmiotem umowy leasingu mogą być wyłącznie podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
Przedmiotem umowy leasingu w ujęciu rozdziału 4a mogą być wyłącznie środki trwałe podlegające amortyzacji.
Natomiast zgodnie z art. 16c pkt 1 w/w ustawy amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Z uwagi na powyższe słuszne jest stanowisko zawarte we wniosku, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć część odsetkową raty leasingowej dot. budynków i budowli, natomiast nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych dot. prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika