Czy w świetle obowiązującego stanu prawnego od przychodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej za granicą (...)


Czy w świetle obowiązującego stanu prawnego od przychodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej za granicą przez pracowników tymczasowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zawartej w Polsce ze wskazaniem miejsca wykonywania pracy we Francji u pracodawcy użytkownika przysługuje zwolnienie z art.21 ust.1 pkt.20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące zastosowania zwolnienia w kwocie odpowiadającej 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy.


Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest p r a w i d ł o w e.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 26.04.2007r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pismo Spółki z dnia 23.04.2007r.).
Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:
Spółka jest agencją pracy tymczasowej. Działalność firmy polega na użyczaniu pracowników tymczasowych innym firmom działającym na ternie kraju jak również poza granicami m.in. we Francji. Spółka zawiera umowy z pracodawcami użytkownikami o użyczenie pracowników na określony czas, są to okresy krótkoterminowe. W przypadku kiedy pracodawcą użytkownikiem jest firma francuska pracownicy tymczasowi są oddelegowywani na czas określony w umowie i do miejsca wykonywania pracy we Francji. Uzyskane dochody z tytułu wykonywania pracy za granicą oddelegowanych pracowników tymczasowych są wypłacane przez spółkę w PLN ( wynagrodzenie pracownika jest wg zawartej umowy naliczane w walucie Euro i przeliczane wg średniego kursu w NBP na określony dzień) na konta bankowe pracowników. Z racji prowadzenia działalności w Polsce spółka stosuje przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych obowiązujące w kraju oraz przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Podatnik prosi o zajęcie stanowiska w następującej kwestii:Czy w świetle obowiązującego stanu prawnego od przychodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej za granicą przez pracowników tymczasowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zawartej w Polsce ze wskazaniem miejsca wykonywania pracy we Francji u pracodawcy użytkownika przysługuje zwolnienie z art.21 ust.1 pkt.20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące zastosowania zwolnienia w kwocie odpowiadającej 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy.

Zdaniem podatnikaW ocenie spółki zwolnienie z art.21 ust.1 pkt 20 może zostać zastosowane gdyż przychody uzyskane ze stosunku pracy są wypłacane i naliczane w Polsce a jedynie miejscem wykonywania pracy jest terytorium Francji. Pracownik jest oddelegowany za granicę tylko na czas wykonywania pracy.

Ustosunkowując się do przedstawionych wyżej kwestii, stwierdza się co następuje:Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) reguluje kwestie zwolnienia od podatku dochodowego części przychodów osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy a dotyczących otrzymywanych diet z tytułu podróży poza granicami kraju.
Stosownie do postanowień art. 21 ust.1 pkt 20 w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588) wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 % diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15.

Zatem zgodnie z nowymi zasadami, obowiązującymi od 1 stycznia 2007r., podatnikom przebywającym czasowo za granicą i uzyskującym tam dochody ze stosunku pracy można odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę odpowiadającą 30 % diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju za każdy dzień pobytu za granicą, ale tylko w okresie pozostawania w stosunku pracy.


Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowei organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lubliniew terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika