Jaki jest moment uzyskania przychodu z tytułu eksportu towarów przez Spółkę przy sprzedaży towarów (...)

Jaki jest moment uzyskania przychodu z tytułu eksportu towarów przez Spółkę przy sprzedaży towarów z magazynu znajdującego się za granicą?

Z dniem 01.01.2004 r. w związku z nowelizacją przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przestał obowiązywać przepis art. 12 ust. 3b regulujący datę powstania przychodów należnych przy wykonywaniu przez podatnika świadczenia na eksport. Do określenia zatem momentu w którym powstają przychody należne z tegoż tytułu, stosuje się ogólne zasady. Zgodnie z art. 12 ust. 3a za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

Porady prawne
  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Art. 12 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W sytuacji opisanej przez Spółkę przychód należny z omawianego tytułu powinien zostać określony na zasadach ogólnych wskazanych w art. 12 ust. 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym datą powstania przychodu należnego będzie dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wydanie rzeczy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika