Czy utworzenie grupy instalacji i przeniesienie uprawnień do emisji do zarządcy grupy nie spowoduje (...)

Czy utworzenie grupy instalacji i przeniesienie uprawnień do emisji do zarządcy grupy nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ani kosztów uzyskania przychodów?

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01 lipca 2007r., w związku z art. 4 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1590), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 28 czerwca 2007r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Pismem z dnia 28 czerwca 2007r. (data wpływu do tut. Urzędu w tym samym dniu) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka należy do grupy instalacji, tworzonej w celu wspólnego rozliczania uprawnień do emisji w ramach wspólnotowego systemu handlu emisjami. Pozwolenie na utworzenie Grupy zostało wydane na pierwszy okres rozliczeniowy, tj. na lata 2005-2007 i drugi okres rozliczeniowy, tj. na lata 2008-2012. Funkcję zarządcy tej Grupy powierzono innej Spółce. Zarządca ma być m.in. uprawniony do dokonywania - w imieniu i na rachunek Elektrowni, wchodzących w skład Grupy - sprzedaży oraz zakupu uprawnień do emisji (zarządca może być również uprawniony do sprzedaży poza Grupę 1% uprawnień do emisji przydzielonej każdej z Elektrowni ? w ich imieniu i na ich rzecz). Upoważnienie zarządcy Grupy do zawierania transakcji dotyczy zarządzania i sprzedaży uprawnień do emisji, dokonywanych w imieniu i na rzecz Elektrowni. Nie staje się on właścicielem przekazanych mu uprawnień do emisji.
W sytuacji, gdy w ostatnim roku danego okresu rozliczeniowego (np. na dzień 31 grudnia 2007r.), niektóre Elektrownie nie będą wykazywały dostatecznej ilości uprawnień do emisji, na pokrycie faktycznej emisji dwutlenku węgla, brakujące uprawnienia do emisji będą mogły zostać nabyte - również od Wnioskodawcy. Zarządca Grupy w celu zbilansowania zapotrzebowania poszczególnych członków Grupy na uprawnienia do emisji, będzie koordynował transakcje sprzedaży uprawnień do emisji między rachunkami podmiotów tworzących Grupę. Takie transakcje zostaną dokonane przed terminem umorzenia uprawnień do emisji za ostatni rok poszczególnych okresów rozliczeniowych (np. przed dniem 30 kwietnia 2008r.). Faktura dokumentująca takie transakcje sprzedaży będzie wystawiana nie wcześniej niż w dniu dokonania sprzedaży.
BOT GiE w imieniu i na rzecz Elektrowni będzie również pełnił szereg funkcji o charakterze administracyjnym, a wszystkie operacje w zakresie uprawnień przysługujących Spółce będą ewidencjonowane bezpośrednio na jej koncie rozliczeniowym. Z tytułu pełnionych funkcji BOT GiE będzie przysługiwało wynagrodzenie w postaci ryczałtu.
Zdaniem Spółki utworzenie grupy instalacji i przeniesienie uprawnień do emisji do zarządcy grupy nie spowoduje powstania po stronie Spółki, przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ani kosztów uzyskania przychodów. Natomiast przychód oraz odpowiednie koszty jego uzyskania, związane ze sprzedażą uprawnień do emisji na rzecz innych spółek tworzących grupę, wystąpią po stronie Spółki w dniu sprzedaży uprawnień - przy założeniu, że przed tym dniem nie zostanie wystawiona przez Spółkę faktura dokumentująca tą sprzedaż.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

W dniu 1 stycznia 2005r. w Polsce weszły w życie przepisy dyrektywy z 13 października 2003r. nr 2003/87/WE ustanawiające system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE. Wprowadzone regulacje są konsekwencją tzw. Protokołu z Kioto, którego założeniem było przyznanie uczestnikom systemu limitu emisji gazów. Celem tych działań była redukcji w latach 2008 -2012, światowej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, do poziomu z 1990r. (w przypadku Polski do poziomu z roku 1988). Aktem prawnym, który w Polsce reguluje kwestie dotyczące uprawnień do emisji gazów cieplarnianych jest ustawa z dnia 22 grudnia 2004r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2004r. Nr 281, poz. 2784 - dalej zwana ustawą o handlu uprawnieniami). Uprawnienia do emisji dwutlenku węgla do powietrza przydzielane są podmiotom gospodarczym (posiadającym instalacje), zgodnie z Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień, który został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005r. (Dz. U. z 2005r. Nr 264, poz. 2206). Zgodnie z art. 26 ust. 1 w/w ustawy o handlu uprawnieniami - przyznane dla instalacji uprawnienia do emisji na dany rok okresu rozliczeniowego mogą być:
1. wykorzystane na własne potrzeby prowadzącego instalację, odpowiadające rzeczywistej emisji danej substancji do powietrza,
2. sprzedawane,
3. wykorzystane w następnych latach okresu rozliczeniowego lub następnym okresie rozliczeniowym.
Stosownie do art. 26 ust. 2 tej ustawy - w przypadku krajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji umowy sprzedaży uprawnień do emisji mogą być zawierane wyłącznie między prowadzącymi instalację, którym przyznano uprawnienia do emisji.Zgodnie zaś z art. 31 ust. 1, ust. 2 i ust. 7 powołanej ustawy, w celu wspólnego rozliczenia uprawnień do emisji prowadzący instalacje jednego rodzaju mogą tworzyć grupy instalacji. Prowadzący instalacje przed wystąpieniem z wnioskiem o utworzenie grupy instalacji powołują zarządcę:
1. na którego rzecz będą przenoszone uprawnienia do emisji z instalacji wchodzących w skład grupy instalacji.
2. który będzie odpowiedzialny za rozliczanie uprawnień do emisji,
Utworzenie grupy instalacji następuje w drodze decyzji wojewody (...), po zaopiniowaniu wniosku przez ministra właściwego do spraw środowiska.Z analizy w/w przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przekazanie uprawnień - do emisji dwutlenku węgla do powietrza przyznanych Jednostce - do zarządcy Grupy, nie może być traktowane jako czynność skutkująca uzyskaniem przez Spółkę przychodu. Spółka zachowała prawo do emisji gazów, a zarządca uzyskał jedynie prawo do dokonywania obrotu tymi uprawnieniami, za wynagrodzeniem ustalonym w Umowie. Przychód w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - zwana dalej ustawą o pdop) powstanie natomiast, gdy Spółka odsprzeda posiadane uprawnienia za pośrednictwem zarządcy, do czego uprawniają ją przepisy ustawy o handlu uprawnieniami.
Wobec czynności zbycia przez Spółkę uprawnień, mających charakter praw majątkowych, zastosowanie znajdą więc przepisy ogólne, odnoszące się do przychodów i kosztów ich uzyskania.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop ? przychodami (...) są w szczególności otrzymana pieniądze (...), przy czym zgodnie z ust. 3 tego przepisu ? za przychody związane z działalnością gospodarcza (...), osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (.

..). Moment uzyskania tego przychodu określa ust. 3a powołanego przepisu, zgodnie z którym za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się (...) dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Kwestię kosztów reguluje natomiast przepis ogólny, zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).
Reasumując, w opinii organu podatkowego, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przeniesienie na zarządcę Grupy uprawnień do emisji do powietrza zanieczyszczeń (dwutlenku węgla) przyznanych Spółce, nie spowoduje w Spółce powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ani kosztów uzyskania przychodów. Natomiast przychód oraz odpowiednie koszty uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą uprawnień do emisji na rzecz Spółki uzyskane przez zarządcę, wystąpią po stronie Spółki w dniu sprzedaży uprawnień, przy uwzględnieniu regulacji wynikających z art. 12 i art. 15 ustawy o pdop.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedmiotowym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 lipca 2007r. w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki. Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw niniejsza interpretacja wygasa z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były jej przedmiotemStosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy ? Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika