Czy niedochodzone przez wierzyciela odsetki począwszy od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego (...)

Czy niedochodzone przez wierzyciela odsetki począwszy od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności swiadczenia do których ma prawo na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dn. 12.06.2003 r. (Dz.U. Nr 139 poz. 1323) o terminach zapłaty w tranzakcjach handlowych i którego to prawa nie może się zrzec na podstawie art. 9 w/w ustawy na gruncie ustawy o podatku dochdowym od osob prawnych stanowi :
- przychód z tyt. nieodpłatnego swiadczenia dla dłużnika na podst. art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowej,
- przychód dla wierzyciela, jako pieniądze należne choć jeszcze nie otrzymane na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 3 ustawy podatkowej.

Od 1 stycznia 2004 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323), w której to ustawie w art. 5-8 określono jakie należy spełnić warunki, aby można było żądać odsetek ustawowych za okres od 31 dnia po spełnieniu swojego świadczenia niepieniężnego jeżeli strony w umowie przewidziały terminy zapłaty, oraz w przypadku gdy w umowie nie zostały określone terminy zapłaty, a które czynności prawne wymienione w art. 9 ustawy są nieważne.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka ma zawarte umowy na dostawę wyrobów z terminami zapłaty dłuższymi niż trzydzieści dni.

Porady prawne

W świetle powyższego i zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r., który stanowi, że ? jeśli strony przewidziały termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu swojego świadczenia niepieniężnego i doręczeniu dłużnikowi faktury lub rachunku do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego?.

Reasumując powyższe tut. Urząd podziela stanowisko jednostki w przedmiotowej sprawie, iż nie domaganie się przez wierzyciela odsetek od 31 dnia do dnia wykonania świadczenia, z którego to prawa wierzyciel nie może zrezygnować na podstawie art. 9 ustawy o transakcjach handlowych - nie powoduje żadnych konsekwencji podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym nie może być nieodpłatnym świadczeniem dla dłużnika na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym jaki i przychodem dla wierzyciela, jako pieniądze nienależne choć jeszcze nie otrzymane na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy .

Jednak w sytuacji, gdy dłużnik w ogóle nie spełni świadczenia, a wierzyciel ? przez zaniechanie dochodzenia go na właściwej drodze prawnej ? doprowadzi do przedawnienia, dłużnik osiąga przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika