Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości wydatków (...)

Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości wydatków na wyżywienie pracowników podczas kursu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a S 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko ........... Sp. z o.o. - przedstawione we wniosku z dnia 01.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości wydatków na wyżywienie pracowników podczas kursu, jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11.04.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Spółka zajmuje się sprzedażą samochodów. W związku z tym, że poziom wiedzy zawodowej pracowników musi być stale podnoszony Spółka wysyła ich na szkolenia wyjazdowe. W większości przypadków koszt kursu nie obejmuje noclegu i wyżywienia, przez co Spółka otrzymuje dodatkową fakturę, która obejmuje te koszty.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym podatnik pyta, czy koszt wyżywienia pracowników podczas kursu jest limitowany kwotą diety stosowanej w podróżach krajowych.
Wnioskodawca uważa iż faktura za wyżywienie pracownika uczestniczącego w szkoleniu może stanowić koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości niezależnie od tego czy pracownik został na to szkolenie skierowany czy została tylko wyrażona zgoda przełożonego na uczestnictwo w szkoleniu.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z ogólną definicją kosztów wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, oprócz wykluczonych przez ustawodawcę, a wymienionych enumeratywnie w art. 16 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. O sposobie klasyfikacji kosztów decyduje sam podatnik i to on ponosi odpowiedzialność za zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów.

Uznając dany wydatek za koszt uzyskania przychodów podatnik musi jednoznacznie wykazać, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
W katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych, ustawodawca nie wymienia wydatków na rzecz pracowników ponoszonych w związku z ich uczestnictwem na kursie, w tym na wyżywienie, w pełnej kwocie tj. powyżej obowiązującego limitu.
Z treści pisma wynika, że koszty szkolenia (w tym wydatki na wyżywienie, nocleg), służą funkcjonowaniu Podatnika i stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spełniają bowiem generalną przesłankę zaliczalności wydatków do kosztów, tj. poniesienia ich w celu uzyskania przychodu. W świetle powyższego, w przypadku skierowania pracowników na kurs przez pracodawcę, należy stwierdzić, że wydatki ponoszone w związku z uczestnictwem w kursach pracowników, o ile oczywiście mają na celu uzyskanie lub zwiększenie przychodów Spółki i są prawidłowo udokumentowane, stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodów.
W przypadku natomiast gdy pracodawca nie kierował pracownika na kurs a tylko wytraził zgodę na jego uczestnictwo w kursie, nie ma obowiązku ponoszenia kosztów kursu i wydatków z tym związanych. Jeżeli jednak takie koszty ponosi, to wydatki te stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów, jako świadczenia na rzecz pracowników, natomiast dla pracownika ww. świadczenia stanowią, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychód ze stosunku pracy.
W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym, mając na względzie wyżej powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowisko spółki należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika