Czy wypłacone ekwiwalenty pieniężne dla emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia (...)

Czy wypłacone ekwiwalenty pieniężne dla emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wdów (wdowców) i sierot, którzy pobierają rentę po zmarłych pracownikach, emerytach lub rencistach będą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia ... 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu ... 2006 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Porady prawne

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka wypłaca ekwiwalenty pieniężne za zużycie energii elektrycznej dla emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wdów (wdowców) i sierot, którzy pobierają rentę po zmarłych pracownikach, emerytach i rencistach. Zasady korzystania z 'taryfy pracowniczej' zostały określone w Załączniku Nr 6 do Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników .... z dnia.... W związku z decyzją prezesa Urzędu ... przejęciu przez pracodawców z dniem 01.01.2006 r. finansowania taryfy pracowniczej dla swoich emerytów i rencistów, wprowadzono Protokółem Dodatkowym Nr 14 do Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników ... dnia ...roku zmiany w Załączniku Nr 6 do Układu, regulującym zasady i normy korzystania z energii elektrycznej. Protokół Dodatkowy Nr 14 został uzgodniony i podpisany w dniu 03.10.2005 roku, wpisany do Rejestru Ponadzakładowych Układów Zbiorowych Pracy w dniu 14.11.2005 roku z mocą obowiązującą od dnia 01.12.2005 roku. Zgodnie z ust. 7 Załącznika Nr 6, 'Emeryci i renciści oraz osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne, którzy z dniem przejścia na emeryturę lub rentę oraz pobierające zasiłek i świadczenia emerytalne korzystali z energii elektrycznej na zasadach ust. 1, 2, 3 i 6, oraz wdowy (wdowcy) i sieroty, które pobierają rentę po zmarłych pracownikach, emerytach lub rencistach, nabywają prawo z dniem 01.01.2006 roku do ekwiwalentu pieniężnego w wysokości (3000 kWh x 80% ceny energii elektrycznej i składnika zmiennego opłaty przesyłowej oraz 100% wartości opłaty sieciowej i opłaty abonamentowej wg taryfy jednostrefowej ogólnie obowiązującej dla gospodarstw domowych)'. W ust. 8, 9, 10 stwierdza się, że ekwiwalent pieniężny wypłacany jest dwa razy w roku: do 31 maja i do 30 listopada w wysokości stanowiącej każdorazowo połowę rocznego ekwiwalentu. Wartość ekwiwalentu jest waloryzowana o wzrost ceny energii elektrycznej wg taryfy ogólnie obowiązującej dla gospodarstw domowych w roku poprzedzającym wypłatę. Obowiązek udokumentowania uprawnienia wobec byłego Pracodawcy spoczywa na osobach określonych w pkt. 7. Wypłata ekwiwalentu będzie dokonywana bezpośrednio przez Pracodawcę lub przez inne instytucje, które Pracodawca upoważni do przejęcia tych zobowiązań na podstawie odrębnej umowy lub zleceń ich realizacji. W związku ze zmianami w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników ... wprowadzono analogiczne zmiany w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy.

Pytanie Spółki brzmi:

Czy wypłacone ekwiwalenty pieniężne dla emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wdów (wdowców) i sierot, którzy pobierają rentę po zmarłych pracownikach, emerytach lub rencistach będą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Stanowisko Spółki w tej sprawie:

Zdaniem Spółki, ekwiwalenty wypłacane dla osób wymienionych w cyt.

ust. 7 Załącznika Nr 6 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników ... w brzmieniu wprowadzonym Protokółem Dodatkowym Nr 14 do w/w Układu Zbiorowego Pracy na podst. art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszt uzyskania przychodów. W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma wypłaconych ekwiwalentów pieniężnych. Wydatek ten według Spółki należy zakwalifikować jako związany z funkcjonowaniem Jednostki. Wprawdzie koszty te nie mają bezpośredniego, ścisłego związku przyczynowo-skutkowego z przychodami, aczkolwiek mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego, co z kolei warunkuje prowadzenie działalności gospodarczej i osiąganie z tego tytułu przychodów.

Ustosunkowując się do powyższego stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z powyższą zasadą, poniesione wydatki, z wyjątkiem tych, które szczegółowo reguluje dyspozycja art. 16 ust. 1 ww. ustawy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Warunkiem zaliczenia tychże wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest ich związek przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami; warunek ten będzie również spełniony w przypadku, kiedy wydatki te służyć będą zabezpieczeniu źródła przychodów. W celu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów wymagane jest koniunktywne spełnienie następujących przesłanek: wydatek musi zostać realnie poniesiony przez podatnika, wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, wydatek nie może być zaliczony do katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartego w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W przedmiotowej sprawie, Spółka ponosi wydatki z tytułu wypłat ekwiwalentu pieniężnego za zużycie energii elektrycznej dla emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wdów (wdowców) i sierot, którzy pobierają rentę po zmarłych pracownikach, emerytach i rencistach. Podstawą do dokonywania powyższych wypłat są postanowienia Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników ... z dnia ... roku. Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 z późniejszymi zmianami) ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Z uwagi na to Spółka zobligowana jest do stosowania postanowień Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy gdyż stanowią one źródło prawa pracy.

Wśród kosztów uzyskania przychodów wyróżnia się koszty bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, jak również koszty pośrednie czyli takie, które związane są z całościowym wymiarem prowadzenia działalności gospodarczej, jednakże pod warunkiem, że wykaże się ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz kiedy ich poniesienie może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów.

Wydatki poniesione na wypłatę powyższego ekwiwalentu nie mogą być uznane za bezpośrednie koszty uzyskania przychodów, ponieważ brak jest ich bezpośredniego wpływu na przychody Spółki. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego za energię elektryczną dla uprawnionych osób może być uznana za koszt pośredni działalności Spółki, gdyż dotyczy zabezpieczenia socjalnego osób, z którymi łączył lub łączy Spółkę stosunek pracy albo innego rodzaju stosunek prawny, stanowiący na podstawie postanowień Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy tytuł do wypłaty świadczenia. Przedmiotem działalności Spółki jest wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej. Postanowienia ww. układu zbiorowego pracy odnoszą się do ekwiwalentu za energię elektryczną, zatem pozostają w sferze działalności gospodarczej wykonywanej przez Spółkę, przez co istnieje ich pośredni związek z przychodem.

Wypłata ekwiwalentu pieniężnego za energię elektryczną dla upoważnionych osób nie została wymieniona w katalogu wydatków wyłączonych expressis verbis z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Z uwagi na powyższe argumenty, wypłacone ekwiwalenty pieniężne dla emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wdów (wdowców) i sierot, którzy pobierają rentę po zmarłych pracownikach, emerytach lub rencistach będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika