Czy spółdzielnia prawidłowo interpretuje pojęcie 'zasoby mieszkaniowe' użyte w art. 17 ust. 1 pkt (...)

Czy spółdzielnia prawidłowo interpretuje pojęcie 'zasoby mieszkaniowe' użyte w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r Nr.54, poz.654 z późn. zm.)?

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółdzielni zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20 grudnia 2006 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony przez Spółdzielnię pismem ...? data wpływu do LUS 05.03.2007 r. - o własne stanowisko w sprawie i sprecyzowane pytanie z zakresu przepisów prawa.

Porady prawne

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia prowadzi działalność na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982r.- Prawo spółdzielcze (Dz.U.z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.), ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz.1116 z późn zm.), postanowień innych ustaw i Statutu Spółdzielni. Celem działalności Spółdzielni jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin oraz potrzeb gospodarczych i kulturalnych, wynikających z zamieszkiwania w spółdzielczym osiedlu lub budynku.
Przedmiotem działalności jest:
1) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków:
- lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
- ustanawianie własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych,
- ustanawianie odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we własności w garażach wielostanowiskowych ,
- działalność w zakresie obsługi i zarządzania nieruchomościami,
- działalność społeczna, oświatowa i kulturalna.
Spółdzielnia prowadzi działalność samodzielnie

Ustawa z dnia 29 września 1994r o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz.694 z późn. zm.) art. 3 ust. l pkt.32, art.3 ust. l pkt33, art.42 ust 1, art. 42 ust2, art. 42 ust.3, art.42 ust.4 nie określa, które pozostałe przychody i koszty operacyjne i finansowe mogą dotyczyć przychodów i kosztów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi lub innej działalności Spółdzielni Mieszkaniowej, która w zasadzie nie występuje w Spółdzielni Mieszkaniowej.
Zatem Spółdzielnia uważa, że w całości dotyczą one gospodarki zasobami mieszkaniowymi gdyż zgodnie ze statutem podstawową działalnością jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi, w tym na lokalach mieszkalnych i lokalach użytkowych stanowiącymi zasoby mieszkaniowe.
Zasoby mieszkaniowe przynoszą m.in. przychody operacyjne w tym pozostałe operacyjne jak odzyskane koszty sądowe, rozwiązane odpisy aktualizacyjne należności i inne przychody oraz przychody finansowe z tytułu wpływów z odsetek od dłużników za nieterminowe płatności należności za eksploatacje lokali mieszkalnych i użytkowych i z lokat bankowych z tytułu posiadanych wolnych środków pieniężnych na funduszach zasobowych i obrotowych.
Zgodnie z art.1, art. 4, art.5 oraz art.6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - różnica między kosztami a przychodami gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni zwiększa odpowiednio koszty lub przychody tej gospodarki w następnym roku.


Spółdzielnia tworzy fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni oraz osób nie będących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

W świetle postanowień art.42 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości pełny wynik podmiotu gospodarczego obejmuje wyniki operacyjne, w tym pozostałe operacyjne, finansowe i nadzwyczajne.

W ewidencji księgowej SM wyniki te obejmują całokształt działalność spółdzielni (bez wynikowa) i odnoszone są na rozliczenia międzyokresowe kosztów lub przychodów w roku następnym.

Z w/w przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych osiągnięte wszelkie przychody są uzyskiwane z tytułu użytkowania środków trwałych stanowiących zasoby mieszkaniowe.

Pojęcie ?zasobów gospodarki mieszkaniowej', które zostało użyte w art.6 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr.54, poz. 654), gdzie w art.16c zapisano , iż amortyzacji nie podlegają m.in.:
- grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów;
- budynki, lokale ,budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

W świetle przepisów art.6 wyżej cyt. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych środkami trwałymi podlegającymi umorzeniu stanowiącymi zasoby mieszkaniowe są te środki trwałe, które zostały sfinansowane z funduszu zasobowego lub z wkładów mieszkaniowych i budowlanych.Fundusz zasobowy finansujący środki trwałe zarówno budynki mieszkalne jak i użytkowe oraz infrastrukturę techniczną pochodzi przede wszystkim z umorzonych kredytów bankowych w latach poprzednich obecnych oraz z przeznaczenia funduszu zasobowego obrotowego na fundusz zasobowy w środkach trwałych.

Środki trwałe stanowiące zasoby gospodarki mieszkaniowej sfinansowane funduszem zasobowym, wkładami mieszkaniowymi i budowlanymi obejmują zatem m. in.:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym,
- kotłownie,
- garaże zabudowane i wolnostojące,
- budynki handlowo-usługowe zabudowane i wolnostojące wg umów najmu i na prawach własnościowych,
- budynki administracyjne,
- budynki działalności społeczno-wychowawczej,
- urządzenia i uzbrojenia terenów, budowle i inne obsługujące w/w obiekty,
- prawa wieczystego użytkowania terenów i grunty nabyte nieodpłatnie lub odpłatnie od urzędów miasta i gminy,
- tereny zielone, mała architektura inne.

Do końca 2006 r. Spółdzielnia korzystała ze zwolnienia od podatku od dochodów uzyskiwanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje, że pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć całość substancji lokalowej tj. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe wraz z infrastrukturą techniczną (wyrok NSA z dnia 8 listopada 1995r. sygn. akt SA/KR 622/95, wyrok NSA z dnia 16 października 1995r. sygn. Akt SA/Wr I52/95), decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie PDP/E/4218-1-4/06 z dnia 27 czerwca 2006r. o zaliczeniu środków trwałych do zasobów mieszkaniowych spółdzielni.

Pytanie Spółdzielni brzmi: ?czy spółdzielnia prawidłowo interpretuje pojęcie 'zasoby mieszkaniowe' użyte w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r Nr.54, poz.654 z późn. zm.).
Zdaniem Spółdzielni ? do' zasobów mieszkaniowych' proponuje zaliczyć:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym / dźwigi osobowe i towarowe, kotłownie i hydrofornie wbudowane i wolnostojące/,
- garaże wolnostojące , pod budynkiem i parkingi,
- lokale użytkowe własnościowe i w najmie,
- budowle komunikacyjne / drogi, place, chodniki /,
- inne budowle / latarnie oświetleniowe, ogrodzenia/.
W/w zasoby zostały sfinansowane bezpośrednio z funduszu wkładów mieszkaniowych, budowlanych lub z funduszu zasobowego spółdzielni. Spółdzielnia wartość tych środków trwałych umarza w ciężar tych funduszy.

Zdaniem Spółdzielni nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zasoby mieszkaniowe oraz pozostałe przychody operacyjne i pozostałe przychody finansowe (odsetki od nieterminowych opłat czynszowych) jeżeli przychody te przeznaczymy na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Według spółdzielni opodatkować należy dochody z działalności gospodarczej która nie jest podstawową działalnością jak dochody z reklam na budynkach i miejsc na dachach pod anteny satelitarne itp.

Ustosunkowując się do przedstawionych wyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U z 2000 r., Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powyższe oznacza, iż zwolnione są jedynie te dochody, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.
Wyłączone z dochodów wolnych od podatku zostały jednak dochody uzyskane z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy takie dochody zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz.

U z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Definiując pojęcie lokalu mieszkalnego ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powołuje się na art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), gdzie samodzielnym lokalem mieszkaniowym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi, w szczególności takimi jak: piwnica, strych, komórka, garaż, służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Powoływana wyżej ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie zawiera definicji zasobu mieszkaniowego spółdzielni. Niemniej jednak analizując powszechnie dostępne publikacje oraz inne ustawy z zakresu prawa mieszkaniowego można zaobserwować pewną prawidłowość, jeżeli chodzi o operowanie przez autorów i ustawodawców pojęciem ?gospodarki zasobami mieszkaniowymi?.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez Spółdzielnię składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od członków spółdzielni oraz właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni.

Należności te kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich, jak również koszty ich zarządu i administracji.

Biorąc pod uwagę charakter tych opłat oraz pokrywanych z nich kosztów, należy przyjąć, iż w ramach zasobów mieszkaniowych mieszczą się nie tylko lokale mieszkalne, ale także pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z lokali mieszkalnych, jak również ułatwiające mieszkańcom dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.

W skład zasobów mieszkaniowych nie wchodzą zaś wymienione przez Spółdzielnię lokale użytkowe własnościowe i w najmie. Działalność w nich prowadzona nie jest niezbędna do prawidłowego korzystania z lokali mieszkalnych, ale zaliczyć ją należy do innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, wobec czego uzyskany z niej dochód będzie podlegał opodatkowaniu niezależnie od jego przeznaczenia. Opodatkowaniu podlegać będą również wymienione przez Spółdzielnię dochody z reklam na budynkach i miejsc na dachach pod anteny satelitarne itp.

Należy zauważyć, iż analiza wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, a przede wszystkim decyzji i postanowień organów skarbowych w analogicznych stanach faktycznych wskazuje na brak jednolitej linii orzeczniczej. Ponadto nie stanowią one wiążącej wykładni prawa, a wyrażony w nich pogląd prawny wiąże w indywidualnej sprawie, w której zapadł konkretny wyrok, decyzja bądź postanowienie.

Mając na względzie stan faktyczny oraz wykładnię leksykalną gospodarki zasobami mieszkaniowymi, postanawiam jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowejw Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika