w sprawie sposobu naliczania amortyzacji podatkowej (stanowiącej koszt uzyskania przychodu) od środków (...)

w sprawie sposobu naliczania amortyzacji podatkowej (stanowiącej koszt uzyskania przychodu) od środków trwałych częściowo sfinansowanych dopłatą

Odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie z dnia 12 listopada 2003 r. w sprawie sposobu naliczania amortyzacji podatkowej (stanowiącej koszt uzyskania przychodu) od środków trwałych częściowo sfinansowanych dopłatą, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje:

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych według zasad określonych w art. 16a - 16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Oznacza to, że wszelkie dotacje, subwencje, dopłaty otrzymane środki pieniężne stanowiące zwrot podatnikowi poniesionych wydatków na nabycie środków trwałych wchodzą w zakres postanowień powołanego art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy.

Porady prawne

Jeżeli więc Spółka pokryła wydatki związane z zakupem środków trwałych objętych amortyzacją podatkową to odpisy amortyzacyjne w częścipokrytej dofinansowaniem nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z tym, że odpisy amortyzacyjne naliczane są od wartości początkowej na którą składa się zarówno kwota pochodząca z dopłatyjak i wydatkowana przez Spółkę, kwotę odpisów zaliczanych do kosztów należy ustalić w takiej proporcji, w jakiej pozostają kwoty otrzymanej na dany środek dopłaty do wartości początkowej tego środka.

Zatem prawidłową formą jest równomierne zmniejszanie odpisów stosowane przez Spółkę i przedstawione we wniosku jako przykład.

Podkreślić należy, że dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż przychód z tego tytułu podlega przedmiotowemu zwolnieniu od podatku ? art. 17 ust. 1 pkt. 14a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika