Czy Spółka jako podatnik jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych tytułem (...)

Czy Spółka jako podatnik jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych tytułem realizowanego w Spółce przymusowego wykupu akcji i w związku z tym, czy należy dokonać opłacenia tego podatku i złożyć deklaracji PCC-3 ?

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ? Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedstawione w piśmie z dnia 06 czerwca 2007 r., nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 06 czerwca 2007 r., które do kancelarii tutejszego urzędu wpłynęło 11 czerwca 2007 r., uzupełnione pismem z dnia 28 czerwca 2007 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy .......... S.A. podjęło w dniu 03 kwietnia 2007 r. uchwałę nr 1 w sprawie przymusowego wykupu akcji na podstawie art. 418 Kodeksu spółek handlowych. Na podstawie tej uchwały ustalono numery akcji ............... S.A. serii A, które podlegają przymusowemu wykupowi oraz wskazano, trzech akcjonariuszy Spółki, tj. .sp. z o.o. z Warszawy, ......... S.A. (nowa nazwa .......... S.A.) z Grodkowa, ............ Sp. z o.o. z Zamościa, posiadających łącznie ponad 95% kapitału zakładowego, którzy nabędą akcje pozostałych mniejszościowych akcjonariuszy, według ustalonego w powołanej uchwale planu.
W związku z tym akcjonariusze, na rzecz których nastąpi wykup wpłacili na rachunek bankowy Spółki cenę wszystkich nabywanych akcji. Akcjonariusze mniejszościowi, których akcje podlegają przymusowemu wykupowi, składali w Spółce dokumenty akcji (odcinków zbiorowych), celem wydania ich akcjonariuszom większościowym. Cena wykupu została ustalona na podstawie wyceny sporządzonej przez biegłego wybranego uchwałą nr 2 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy .......... S.A. z dnia 03 kwietnia 2007 r.
W tej sytuacji należy uznać, że przymusowy wykup pomimo tego, iż nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy sprzedaży na piśmie pomiędzy akcjonariuszem mniejszościowym, którego akcje podlegają wykupowi i akcjonariuszem większościowym, na rzecz którego następuje wykup, gdyż cała operacja zgodnie z art. 418 i 417 k.s.h. przebiega za pośrednictwem Spółki, stanowi jednak szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych. W związku z tym czynność ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 lit. A ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. nr 41, poz. 399 z 2005 r. ze zmianami).
Zgodnie z art. 417 § 1 k.s.h. w związku z art. 418 § 3 k.s.h. wykupu akcji dokonuje się za pośrednictwem zarządu. Sprecyzowane zostało to w przepisach art. 417 § 3 k.s.h. w związku z art. 418 § 3 k.s.h. Na tej podstawie Zarząd Spółki powinien dokonać wykupu akcji na rachunek akcjonariuszy pozostających w Spółce, tj. na rachunek ............. Sp. z o.o. z Warszawy, .......... S.A. (nowa nazwa .............. S.A.) z Grodkowa oraz ............. Sp. z o.o. z Zamościa. Wykup powinien nastąpić w terminie miesiąca od upływu terminu złożenia akcji, o którym mowa w art. 416 § 4 k.s.h., jednakże nie wcześniej niż po wpłaceniu ceny wykupu.
Jednocześnie po uiszczeniu ceny wykupu, Zarząd Spółki powinien niezwłocznie przenieść wykupione akcje na nabywców (art. 418 § 3 k.s.h.).

Zdaniem Jednostki w powyższym przypadku Spółka jako podatnik jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych tytułem realizowanego w Spółce przymusowego wykupu akcji i w związku z tym dokonała opłacenia tego podatku i złożyła deklaracji PCC-3.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 zwana dalej ?ustawą?) podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży praw majątkowych, jaką stanowi przedstawiona we wniosku czynność przymusowego wykupu akcji.Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Z treści art. 418 k.s.h. wynika, iż walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy większościowych. W przedmiotowym przypadku, poprzez ten specyficzny rodzaj umowy sprzedaży, akcjonariusz mniejszościowy jest zobowiązany do przeniesienia, za pośrednictwem zarządu, na rzecz akcjonariuszy (większościowych) pozostających w spółce, własność akcji. Za słusznością tego rozumowania przemawia także treść art. 417 § 3 k.s.h., który stanowi, iż zarząd dokonuje wykupu na rachunek akcjonariuszy pozostających w spółce.Jak wskazano powyżej stronami przedmiotowej czynności są akcjonariusze większościowi jako nabywcy i akcjonariusze mniejszościowi jako zbywcy. Spółka zatem nie jest stroną powyższych czynności. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 oraz art. 5 ust. 1 ustawy w przypadku umowy sprzedaży na kupującym będącym stroną tej czynności cywilnoprawnej ciąży zarówno obowiązek podatkowy jak i obowiązek zapłaty podatku. Reasumując, wobec faktu, że Spółka nie jest w ogóle stroną ww. czynności cywilnoprawnej, żadne obowiązki wynikające z ustawy Jej nie dotyczą.Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji kupna-sprzedaży będącej przedmiotem wniosku oraz obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 będzie ciążył na akcjonariuszach większościowych jako kupujących akcje.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki ? do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów.Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika