Czy ciąży na podatniku obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą działki w przypadku zakupu jej (...)

Czy ciąży na podatniku obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą działki w przypadku zakupu jej w 2006 r. jako współwłasność - przy zniesieniu współwłasności w dniu 06.01.2006 r.?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie Art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 roku ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 31.07.2006 roku uzupełnionego dnia 21.08.2006 roku w sprawie udzielenia odpowiedzi co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie w/w przepisów w odpowiedzi na uzupełnione zapytanie doręczone do tut. organu podatkowego w dniu 21.08.2006 roku wyjaśnia co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie aktu not. Rep. A/ Nr .../...z dnia 26.06.2000 roku nabył Pan udział wynoszący 1/4 część w działce nr .../.. o powierzchni 2,3998 ha położonej w S. gmina I., dla której prowadzona jest księga wieczysta Kw nr ....
Następnie dnia 06.01.2006 roku za aktem not. Rep. A Nr .../... została sporządzona umowa nieodpłatnego zniesienia współwłasności, na mocy której, otrzymał Pan na wyłączną własność niezabudowaną działkę nr .../.. o powierzchni 2,3998 ha od Pana R.C.
Dnia 01.03.2006 roku decyzją nr UG-GN .../.././.... wydaną przez Wójta Gminy I. nieruchomość oznaczona jako działka nr ../.. została podzielona na działki o nr: ../.., ,.../..., .../..., .../..., .../.., .../...
Dnia 18.07.2006 roku za aktem Rep. A nr .../... została sporządzona umowa przeniesienia własności oraz akt ustanowienia hipoteki do warunkowej umowy sprzedaży z dnia 5 czerwca 2006 roku (akt not. Rep. A nr .../...), w której przeniósł Pan na Panią M. S. prawo własności działki nr .../... o powierzchni 0,1920 ha ze składu nieruchomości położonej w S. gmina I., objętej księgą wieczystą KW. Nr ... za cenę 44.000,00 zł.

Porady prawne

Wnosi Pan o wyjaśnienie, czy przychód ze sprzedaży w/w nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Stoi Pan na stanowisku, że sprzedaż działki wg umowy z dnia 18.07.2006 r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1, pkt. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm. ustawy o pdof) wśród źródeł przychodów z zastrzeżeniem ust. 2 wymienia się:
pod literą a) odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomościach,
pod literą b) odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
pod literą c) odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.
Zgodnie z zapisem art. 195 kodeksu cywilnego współwłasność istnieje wówczas, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom.W myśl zapisu art. 206KC każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Każdy ze współwłaścicieli ma jednakowe prawo do całej rzeczy ograniczone jedynie takim samym prawem pozostałych współwłaścicieli. Każdy może posiadać całą rzecz i korzystać z całej rzeczy, o ile nie narusza tych samych uprawnień pozostałych.
W momencie powstania współwłasności, nabył Pan więc udziały w prawie własności, a nie fizyczny udział w części nieruchomości jako rzeczy.
Będąca przedmiotem współwłasności rzecz jest niepodzielna i każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej rzeczy ograniczone prawami pozostałych współwłaścicieli. Zatem prawo do całej nieruchomości każdy ze współwłaścicieli nabywa w momencie nabycia udziału w prawie własności.
Biorąc pod uwagę powyższe należy przyjąć, że prawo do całej nieruchomości nabył Pan już w 2000 roku. W 2006 roku - poprzez zniesienie prawa współwłasności - fizycznie posiadaną na prawach współwłasności nieruchomość przyznano w całości Panu. Nie można więc mówić o nabyciu rzeczy, którą się niepodzielnie w całości z innym współwłaścicielem posiadało. Zniesienie współwłasności polega bowiem tylko na dokonaniu podziału prawa do rzeczy wspólnej należącej uprzednio do wszystkich współwłaścicieli na rzecz jednego lub kilku z nich. W rezultacie dochodzi tylko do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cech wspólności.
Ponieważ nieruchomość została nabyta na zasadzie współwłasności w 2000 roku i od tego momentu przysługiwało Panu realne prawo w rzeczy wspólnej - przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości w 2006 roku nie będzie podlegać opodatkowaniu z powodu upływu pięciu lat od daty nabycia, w przedmiotowej sprawie nie zachodzi więc warunek określony w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c ) w/w ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 2 - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanufaktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 - ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylono wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia wobec wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, które wnosi się w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika