Czy w 2006 roku prowadząc księgi rachunkowe mają prawo zaliczyć w koszty działalności wpłatę (...)

Czy w 2006 roku prowadząc księgi rachunkowe mają prawo zaliczyć w koszty działalności wpłatę pierwszej raty leasingowej i opłaty przygotowawczej dokonanej w dniu 10.10.2006 r. tj. przed otrzymaniem przedmiotu umowy leasingu - samochodu ciężarowego VW Crafter 36 furgon 2,5 TDI ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./ - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.11.2006r. /data wpływu 05.12.2006r./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - dotyczącej prawa zaliczenia w koszty uzyskania przychodu w 2006 roku kwoty wpłaconej pierwszej raty leasingowej i opłaty przygotowawczej dokonanej przed otrzymaniem przedmiotu umowy leasingu - jest prawidłowe.

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 05.12.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek z dnia 26.11.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczący zapytania czy spółka prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych może zaliczyć w koszty działalności 2006r. wpłatę pierwszej raty leasingowej i opłaty przygotowawczej dokonanej przed otrzymaniem przedmiotu umowy leasingu - samochodu ciężar owego VW Crafter 36 furgon 2,5 TDI.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Podatnicy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. W 2006r. podatnicy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych w oparciu o prowadzone księgi rachunkowe. W dniu 03.10.2006r. zawarli z firmą finansującą - ........... S.A., umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu ciężarowego VW Crafter 36 furgon 2,5 TDI. Zgodnie z zawartą umową Leasingodawca w dniu 03.10.2006r. wystawił fakturę VAT Nr 2006/............. do zapłaty netto 32.850,00zł plus VAT 7.227,00zł z tytułu opłaty I raty leasingu i opłaty przygotowawczej do umowy leasingu. Przedmiot umowy leasingu został przekazany Spółce do korzystania na podstawie dokumentu uzupełniającego do umowy leasingu w dniu 16.11.2006r.

Pytanie podatników:
Czy w 2006 roku prowadząc księgi rachunkowe mają prawo zaliczyć w koszty działalności wpłatę pierwszej raty leasingowej i opłaty przygotowawczej dokonanej w dniu 10.10.2006r. tj. przed otrzymaniem przedmiotu umowy leasingu - samochodu ciężarowego VW Crafter 36 furgon 2,5 TDI.

Stanowisko wnioskodawców:
Podatnicy uważają, że na podstawie art.22 ust.5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.

U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) mają prawo zaliczenia do kosztów w miesiącu październiku 2006 r. wpłatę dokonaną w dniu 10.10.2006r. zgodnie z fakturą VAT Nr 2006/................ netto 32.850,00zł z tytułu opłaty I raty leasingu i opłaty przygotowawczej do umowy leasingu. Samochód ciężarowy VW Crafter 36 furgon 2,5 TDI. zgodnie z zawartą umową leasingu w dniu 03.10.2006r. wykorzystywany jest w firmie do celów ogólnozakładowych nie ma bezpośredniego związku z uzyskiwanym przychodem.

Dokonując analizy stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:
Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast przepis art.22 ust.5 cytowanej wyżej ustawy stanowi, że podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Dokumentowanie kosztów związanych z opłatą rat leasingu operacyjnego regulują przepisy art. 23b. §ust.1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którymi opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Umowa leasingu zawarta w dniu 03.10.2006r. powyższe warunki spełnia.

W świetle powołanego przepisu u leasingodawcy który tym przypadku jest osobą prawną zgodnie z art.12 ust.3c ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) przychody z tytułu umów leasingu stanowią przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne, czyli w dacie wymagalności roszczenia o zapłatę. A zatem opłaty z tytułu rat leasingowych w leasingu operacyjnym stają się kosztem uzyskania przychodów korzystającego w dniu, w którym należność wynikająca z umowy leasingowej staje się wymagalna.

W przedstawionym przez Spółkę przypadku zaliczenie w ciężar kosztów w miesiącu październiku pierwszej raty leasingowej i opłaty przygotowawczej dokonanej w dniu 10.10.2006r. przed otrzymaniem przedmiotu umowy leasingu - samochodu ciężarowego VW Crafter 36 furgon 2,5 TDI jest zasadne.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika