Dlaczego nie można odliczyć od karty podatkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (...)

Dlaczego nie można odliczyć od karty podatkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny współpracujących w zakładzie.

Odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie z dnia 12.03.2004r. uzupełnionym w dniu 24.03.2004r. ? ?dlaczego nie można odliczyć od karty podatkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny współpracujących w zakładzie? ? Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Z treści złożonego pisma wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług elektrycznych, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, współpracując z członkami rodziny.

Porady prawne

Pana zdaniem, z treści przepisu art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. nie wynika, iż podatnik obniża kartę jedynie o kwotę własnej składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego ? z czego należy wywieść, że uważa Pan, iż może odliczyć również składki współpracujących członków rodziny.

Prawa i obowiązki ubezpieczonego określają przepisy ustawy z dnia 23 stycznia 2003r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45 z 2003r., poz. 391 ze zm.).

Zgodnie z przepisami art. 27 ust. 1 pkt 12 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, składkę oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu dochodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz przez osoby duchowne ? na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Odliczenia te, nie mogą powodować zmniejszenia dochodów jednostek samorządu terytorialnego (art. 35 ust. 2).

Z kolei przepis art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) stanowi, że podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji, o której mowa w art. 30, podatnik obniża o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki na powszechne ubezpieczenie w Narodowym funduszu Zdrowia, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, określonej w odrębnych przepisach (art. 31 ust. 2 w/w ustawy).

Ponieważ z art. 27 ust. 1 pkt 12 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia wynika, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą finansuje w całości z własnych środków składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osoby z nim współpracujące, zatem opłacone za tę osobę składki również mogą być odliczone od podatku dochodowego w formie karty podatkowej, pod warunkiem, że nie zostały odliczone od podatku dochodowego ustalonego na zasadach ogólnych.

Z uwagi na powyższe przysługuje Panu prawo odliczenia od stawki karty podatkowej składek na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone za osoby współpracujące.

W przypadku nie odliczenia od podatku dochodowego w formie karty podatkowej powyższych składek, przysługuje Panu prawo złożenia korekty deklaracji PIT-16A za 2003 rok wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać Pana stanowisko za zasadne.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodne ze stanem prawnym na dzień jego datowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika