Dotyczy momentu powstania przychodu z tytułu umorzenia pożyczki.

Dotyczy momentu powstania przychodu z tytułu umorzenia pożyczki.

Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 13.06.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu umorzenia pożyczki

- uznaje za nieprawidłowe stanowisko Spółki przedstawione w powyższym wniosku.

Porady prawne

Uzasadnienie

W dniu 14.06.2005r. wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek Spółki w sprawie interpretacji przepisów art. 12 ust. 1, pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zmianami).

Spółka przedstawia następujący stan faktyczny: w dniu 14.09.2004r. Spółka zaciągnęła pożyczkę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę 8.160.000 zł. W dniu 17.05.2005r. został pozytywnie rozpatrzony wniosek o umorzenie 50% przedmiotowej pożyczki, tj 4.080.000 zł.

W piśmie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z dnia 25.05.2005r., nr: NF/DEP-ks/3774/05 skierowanym do Spółki '?.', Fundusz infomuje, że umorzenie pożyczki nastąpi poprzez proporcjonalne obniżenie każdej raty pożyczki przypadającej do spłaty od dnia 30.06.2005r.

Zdaniem Spółki przychód podatkowy z tytułu umorzonej pożyczki powstawał będzie sukcesywnie, w terminach płatności kolejnych rat w części, w jakiej kolejne raty określone na mocy aneksu do umowy pożyczki będą niższe od rat pierwotnych.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę stanowiska tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przepis art. 12, ust. 1, pkt 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych jako przychód tworzący dochód do opodatkowania z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, wymienia wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Ponieważ umorzenie części pożyczki przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest w istocie zwolnieniem z długu, do którego formalnie dochodzi w dniu zawarcia umowy o częściowe zwlonienie z długu - w przypadku Spółki będzie to dzień zawarcia aneksu do umowy pożyczki - przychód nastąpi w dniu podpisania aneksu.

W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa, stnowisko Spółki stwierdzające, że przychód podatkowy z tytułu umorzenia 50% przedmiotowej pożyczki powstawać będzie sukcesywnie, w terminach płatności kolejnych rat - należy uznać za nieprawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu jej sporządzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika