Kto jest płatnikiem w zakresie wypłaty wynagrodzenia z tyt. pełnienia funkcji prezesa zarządu czy (...)

Kto jest płatnikiem w zakresie wypłaty wynagrodzenia z tyt. pełnienia funkcji prezesa zarządu czy spółka na rzecz, której świadczono usługi czy też spółka wypłacająca należności za te usługi?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że współwłaścicielem Spółki z o.o. z siedzibą w Sopocie jest obywatel Szwecji, który jest jednocześnie prezesem zarządu tej Spółki.

Prezes zarządu zamieszkuje czasowo w Polsce, nie jest on polskim rezydentem. W Polsce podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Głównym przedmiotem działalności tej spółki. jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

W związku z powyższym na podstawie zawartych umów Spółka z o.o. świadczy usługi zarządcze na rzecz różnych podmiotów. Jednym z jego kontrahentów jest spółka będąca udziałowcem Spółki Akcyjnej X.. Zgodnie z zawartą umową Spółka 'Udziałowiec' zobowiązała się do świadczenia (bądź zapewnienia dostępu) usług zarządczych na rzecz Spółki Akcyjnej X oraz do wyznaczenia jednej osoby do składu zarządu tej Spółki.

Porady prawne

Spółka 'Udziałowiec' wyznaczyła na członka zarządu obywatela Szwecji - prezesa zarządu Spółki z o.o.,- który uchwałą zgromadzenia wspólników Spółki Akcyjnej X został powołany na stanowisko prezesa jej zarządu.

Kwota wynagrodzenia dla prezesa Spółki z o.o. ustalana jest uchwałą wspólników. Natomiast wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa Spółki Akcyjnej X zostało ustalone przez Spółkę Akcyjną X i Spółkę 'Udziałowca' w umowie łączącej te podmioty w ten sposób, że w kwocie wypłacanej Spółce 'Udziałowcowi' z tytułu świadczenie usług zarządczych ujęto również kwotę należną osobie za pełnienie funkcji w zarządzie Spółki Akcyjnej X.

Również w wynagrodzeniu wypłacanym przez Spółkę 'Udziałowca' Spółce z o.o. z tyt. usług zarządczych zawarto kwotę należną prezesowi za pełnienie przez niego funkcji w zarządzie Spółki Akcyjnej X.

Następnie w drodze uchwały zgromadzenia wspólników - Spółka z o.o, wypłaca obywatelowi Szwecji wynagrodzenie należne bezpośrednio od Spółki z o.o za pełnienie w tej spółce funkcji prezesa zarządu oraz wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa w zarządzie Spółki Akcyjnej X.

W przypadku należności wypłacanych za pełnienie funkcji członka zarządu w Spółce Akcyjnej X - Spółka z o.o. występuje w roli pośrednika, gdyż należna z tego tytułu kwota wypłacona została najpierw przez Spółkę Akcyjną X Spółce Udziałowcowi, następnie przekazana przez Spółkę Udziałowca Spółce z o.o.

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka z o.o jako ostateczny podmiot dokonujący faktycznie wypłaty wynagrodzenia z tyt. pełnienia funkcji prezesa zarządu w Spółce Akcyjnej X jest płatnikiem i z tego tytułu zobowiązana jest do pobrania 20 % podatku zryczałtowanego oraz sporządzenia imiennej informacji o wysokości przychodu osoby zagranicznej na formularzu IFT-1/IFT-R.

Ustosunkowując się do powyższej kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczania i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Stosownie do treści art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r nr 14, poz. 176 z późn. zm.)osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Przychody otrzymywane przez osoby należące do składu zarządu osób prawnych zawarte są w przepisie art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sposób opodatkowania tych przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a ww. określa art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od przychodów tych pobiera sie podatek w formie ryczałtu w wysokości 20%.

Art. 29 ust. 2 wyżej wym. ustawy nakazuje jednak stosowanie powyższych zasad z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przypadku dokonywania wypłat (świadczeń) lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,jako płatnicy obowiązani są na podstawie:

  1. art. 41 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobierać podatek zryczałtowany od dokonywanych wypłat;
  2. art. 42 ust.1 ww. ustawy przekazać kwotę pobranego zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg. siedziby płatnika, przesyłając jednocześnie deklarację PIT-8A;
  3. art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy sporządzić i przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienne informacje o wysokości przychodu, sporządzone wg ustalonego wzoru (IFT-1/IFT-1R)

Reasumując, jeżeli wynagrodzenie członka zarządu obu Spółek jest wypłacane na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółki z o.o., to na Spółce tej - jako płatniku ciąży obowiązek obliczania i poboru zryczałtowanego podatku dochodowego oraz wykonania wszystkich czynności, do których płatnik z mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zobowiązany.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika