Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

9.2.2007

Jak należy obliczyć miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w w sytuacji, gdy (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: PDDW/415-32/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:PDDW/415-32/06
Autor:Urząd Skarbowy w Sopocie
Słowa kluczowe: koszty uzyskania przychodów ubezpieczenia społeczne umowa o pracę zasiłki
Kategoria:
Pytanie podatnika:Jak należy obliczyć miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w w sytuacji, gdy pracownik oprócz zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego wypłacanego przez zakład pracy uzyskuje przychody ze stosunku do pracy w wysokości niższej od miesięcznej normy kosztów uzyskania przychodów?

Strona 1 z 3
Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ?Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r, nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.11.2006 roku

o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: zasad obliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w sytuacji, gdy pracownik oprócz zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego wypłacanego przez zakład pracy uzyskuje przychody ze stosunku pracy w wysokości niższej od miesięcznej normy kosztów uzyskania przychodów?

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółka opłaca za osoby pozostające w stosunku pracy składkę na ubezpieczenie za życie. Wysokość miesięcznej składki przypadającej na jednego pracownika wynosi 6,86 zł.

W praktyce występują przypadki, gdy pracownik za dany miesiąc poza przychodem z tytułu opłacania za niego przez Spółkę składki na ubezpieczenie na życie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku wypłacania przez zakład pracy zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku chorobowego.

Zdaniem Spółki opłacanie za pracowników ubezpieczenia na życie, powoduje powstanie u pracowników przychodu ze stosunku pracy w wysokości wartości składki zapłaconej przez Spółkę.

Według stanowiska wnioskodawcy z treści art. 32.ust. 2 ustawy o pdof wynika, że w przypadku, gdy pracownik uzyskuje od zakładu pracy zarówno przychód ze stosunku pracy jak i zasiłek z ubezpieczenia społecznego - przychody te tworzą łącznie przychód z jednego źródła.

W ocenie Spółki od tak ustalonego przychodu ustawodawca nakazuje odjąć koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust.2 pkt 1 ustawy w pełnej wysokości niezależnie od tego, iż kwota przychodu wynikająca ze stosunku pracy jest niższa od kwoty przysługujących kosztów uzyskania przychodu.

Taki sposób ustalania dochodu zdaniem Spółki znajduje również odzwierciedlenie w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B. Z opisu do poz. 34, 35, 36, 37 wynika, że jako źródło przychodów należy wykazać wynagrodzenie; ze stosunku, pracy, służbowego, spółdzielczego i pracy nakładczej, a także zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy.

Spółka uważa, iż obliczając zaliczkę za dany miesiąc w sytuacji, gdy pracownik uzyskał wynagrodzenie ze stosunku pracy w kwocie 6,86 zł i zasiłek macierzyński (wypłacany przez zakład pracy) w kwocie 2.097,90 zł, powinna postąpić następująco: do kwoty przychodu ze stosunku pracy dodać kwotę zasiłku macierzyńskiego. Od tak ustalonego przychodu odjąć koszty uzyskania w kwocie 102,25 zł oraz składki na ubezpieczenie społeczne w kwocie 1,29 zł. Dochód do opodatkowania wyniesie 2.001,22 zł.

Zdaniem Spółki, niezależnie od wysokości uzyskanego przychodu ze stosunku pracy, Spółka działając jako płatnik ma obowiązek zastosować określone w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania w pełnej wysokości.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 7
  • 1
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Zasady obliczania zasiłku macierzyńskiego

    Moja umowa o pracę z dnia 02.03.2002 r. składa się z płacy zasadniczej miesięcznej w wysokości 2000 zł i premii stałej miesięcznej w wysokości 450 zł. Przebywałam (...)

  • Koszty uzyskania przychodu pracownika

    Pracownik chorował do 21.07.2007 roku; z dniem 22.07.2007 r. został zwolniony na swój wniosek. Za urlop wypoczynkowy został wypłacony ekwiwalent. Czy w przypadku nie (...)

  • Zwolnienie ze świadczenia pracy a koszty podatkowe

    Pracownicy otrzymali 3 miesięczne wypowiedzenie z zapisem "zwolnieni ze świadczenia pracy". Przez 3 miesiące będą dostawać wynagrodzenie nie świadcząc pracy. Czy w (...)

  • Koszty uzyskania przychodów pracowniczych

    Zatrudniam pracownika. Licząc wynagrodzenie mogę podwyższyć jego koszty. By zastosować podwyższone koszty, należy brać pod uwagę miejsce wykonania pracy, czy siedzibę (...)

  • Opodatkowanie zaległego wynagrodzenia

    Po prawomocnym wyroku w Sądzie Pracy, komornik wyegzekwował od mojego zakładu pracy kwotę pieniędzy (wraz z odsetkami) i przekazem pocztowym wysłał mi do domu. Pieniądze (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane