Czy korzystając z ulgi na remont domu może Pani odliczyć całość poniesionych wydatków na dach.

Czy korzystając z ulgi na remont domu może Pani odliczyć całość poniesionych wydatków na dach.

Pismem z dnia 16.02.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 17.02.2004 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17.03.2004 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku z prośbą o wyjaśnienie: czy korzystając z ulgi na remont domu może Pani odliczyć całość poniesionych wydatków na dach?

W ww. piśmie z dnia 16.02.2004 r. wyjaśniła Pani, iż w 2003 r. zmieniała dach na budynku mieszkalnym. Przed wymianą dachu dobudowała Pani do stojącego domu garaże w związku z tym pokryto jednym dachem dom mieszkalny i garaże. Zdaniem Pani przysługuje Pani odliczenie z tytułu wydatków na remont i modernizację domu mieszkalnego w tym na wymianę całego (czyli również tego który mieści się nad zbudowanymi garażami), natomiast odliczeniu nie podlegają wydatki na budowę garaży.

Porady prawne

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w wyżej opisanej sprawie.

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości organ podatkowy na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przepis art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm. ) stanowi, że ?podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodni z art. 27a, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego ? budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów?.

Powyższy przepis ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje rodzaju poniesionych wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego podlegających odliczeniu. Zakup materiałów i urządzeń oraz usług podlegających odliczeniu określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. z 1996 r. Nr 156, poz. 788).

Zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 27a ust. 3 pkt 3 i ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się wydatki na zakup materiałów i urządzeń,

  1. zakup usług obejmujących: a) wykonanie ekspertyz, opinii, projektu, b) transport materiałów i urządzeń, c) wykonawstwo robót,
  2. najem sprzętu budowlanego,
  3. opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów, w związku z robotami określonymi w załączniku do rozporządzenia.

W załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia zawierającym wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji domu mieszkalnego w tiret 4 pkt 3 zapisano ?Remont lub modernizacja elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części dotyczące konstrukcji i pokrycia dachu?.

Należy podnieść, iż wskazane w powyższych przepisach ulgi nie obejmują wydatków związanych z pozyskiwaniem dodatkowej powierzchni mieszkalnej lub użytkowej. Zatem w sytuacji, w której rzeczywiście poniosłaby Pani wydatki na pozyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej ? a nie tylko na wymianę dachu, oraz znalazłoby to odzwierciedlenie w stosownej dokumentacji technicznej stanowiącej podstawę do wydania pozwolenia na nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne odliczenie na remont dachu nie przysługiwałoby Pani.

Nie ma Pani możliwości odliczenia wydatków poniesionych na budowę garaży z uwagi na fakt, iż wydatki te nie stanowią podstawy do zastosowania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie są podstawą do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. W piśmie wskazała Pani, iż remont dachu przeprowadzony był zarówno na budynku mieszkalnym jak i na przylegających do niego garażach. Wydatki poniesione według Pani na remont dachu na pomieszczeniach garażowych (będące w rzeczywistości w opinii tut. organu zbudowaniem dachu nad garażami) nie stanowią zdaniem tut. organu podatkowego podstawy do odliczenia ulgi na remont i modernizację, z uwagi na charakter użytkowy przedmiotowych pomieszczeń. Powyższy przepis określa jako możliwe do odliczenia od podatku wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, wymienione w wyżej przytoczonym rozporządzeniu.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku stwierdza, że przysługuje Pani odliczenie w ramach ulgi remontowej jedynie tej części wydatków poniesionej na remont dachu znajdującego się na budynku mieszkalnym a nie garażami.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika