Czy można odliczyć od dochodu odsetki od kredytu wykorzystywanego na zakup mieszkania wraz z udziałem (...)

Czy można odliczyć od dochodu odsetki od kredytu wykorzystywanego na zakup mieszkania wraz z udziałem w gruncie, w sytuacji gdy została wyszczególniona wartość udziału w gruncie?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 12-03-2007 r. (wpływ do US 16-03-2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące odliczenia od dochodu z tytułu ulgi odsetkowej jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym w 2005 roku, na podstawie aktu notarialnego sporządzonego w dniu 24-03-2005 r., zakupiła Pani, wspólnie z mężem, nowo wybudowany lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie. Zakup powyższego mieszkania został sfinansowany ze środków pochodzących z kredytu bankowego zaciągniętego na podstawie umowy kredytowej z dnia 14-03-2005 r. w Banku X S. A. Jednak, ze względu na fakt, że nie posiada Pani informacji dotyczących wartości udziału w gruncie, w stosunku do wartości inwestycji ogółem, nie skorzystała Pani z przysługującej ulgi odsetkowej, mimo spełnienia warunków określonych w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 416 ze zm.)

Porady prawne

Stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika brak możliwości uzyskania informacji potwierdzającej wartość udziału w gruncie, w stosunku do wartości inwestycji ogółem, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia od dochodu, w ramach przysługującej ulgi odsetkowej, spłaconych odsetek od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego.

Ocena prawna stanowiska podatnika:
Zasady i warunki skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu, wykorzystanego przez podatnika na cele mieszkaniowe zostały uregulowane w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 26b ust. 1 powyższej ustawy odliczeniu od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 ? 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1)budową budynku mieszkalnego albo
2)wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3)zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4)nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytów wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją wymienioną w ust.

1; w przypadku wykorzystania kredytu na cele wymienione w ust. 1 oraz na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5 (a więc wszystkich poniesionych wydatkach związanych z daną inwestycją, w tym udokumentowanych fakturami VAT).

Brak wskazania przez sprzedawcę na wystawionej fakturze VAT w odrębnej pozycji wartości udziału w gruncie, z racji jednolitej stawki VAT na mieszkanie i grunt, jak również nieuwzględnienie tej wartości w sporządzonym akcie notarialnym nie powoduje, zdaniem tutejszego organu podatkowego, utraty prawa do ?ulgi odsetkowej?. Należy przy tym zaznaczyć, że ustawodawca nie wskazuje innego organu właściwego do ustalenia wartości udziału w gruncie odpowiadającego nabywanemu mieszkaniu, w przypadku gdy sprzedający nie dokonał takiego wyszczególnienia.

Zgodnie z art. 26b ust. 4 pkt ustawy odliczenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wyłącznie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10. Wobec powyższego odliczeniu od dochodu podlegać będą odsetki od kwoty kredytu nie przekraczającej 189.000,00 zł.

Tutejszy organ podatkowy zauważa również, że w przypadku gdy wysokość kredytu przekracza wskazaną wyżej kwotę nie ma przeszkód by przyjąć, wobec braku stosownych uregulowań w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że koszt zakupu udziału w gruncie odpowiadającego zakupionemu mieszkaniu został sfinansowany z tej części kredytu, która stanowi nadwyżkę ponad 189.000,00 zł.

Reasumując brak wyszczególnienia wartości udziału w gruncie związanego z zakupionym lokalem mieszkalnym nie pozbawia Pani możliwości, przy założeniu spełnienia warunków określonych w ustawie, odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego wykorzystanego na zakup mieszkania wraz z udziałem w gruncie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, natomiast tut. organ podatkowy nie oceniał treści załączonych do wniosku dokumentów.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika