Czy istnieje możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem w przypadku osiągnięcia za 2005 (...)

Czy istnieje możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem w przypadku osiągnięcia za 2005 r. straty z tyt. prowadzenia od dnia 05.10.2005 r. pozarolniczej działalności gospodarczej, będącej działalnością pomocniczą związaną z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych ?

W dniu 09.12.2005 r. wystąpiła Pani do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w sprawie możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem w przypadku osiągnięcia za 2005 r. straty z tyt. prowadzenia od dnia 05.10.2005 r. pozarolniczej działalności gospodarczej, będącej działalnością pomocniczą związaną z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych.

Porady prawne

Z Pani wniosku wynika również, że:
- jedynymi przychodami małżonka są przychody ze stosunku pracy,
- podlegają Państwo nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
- będą pozostawać Państwo w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
- istnieje między Państwem wspólność majątkowa.

Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów, o którym mowa w art. 6 ust. 2 cyt. wyżej ustawy, mogą wystąpić małżonkowie, którzy spełnią łącznie następujące warunki:
1) podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 w/w ustawy,
2) pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
3) między którymi istnieje wspólność majątkowa,
4) jeżeli do żadnego z nich w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy:
- art. 30c w/w ustawy,
- ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), regulujące opodatkowanie niektórych przychodów (dochodów) osób fizycznych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych. Warunek ten nie dotyczy podatników, o których mowa w art. 1 pkt 2, w związku z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
5) wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków złożyli nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy.

Dla małżonków wnoszących o wspólne opodatkowanie swoich dochodów, z których jeden prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (oraz nie prowadził działalności 'na ryczałcie'), a drugi uzyskiwał wyłącznie przychody ze stosunku pracy drukiem właściwym do rozliczenia się jest formularz PIT-36. Osiągnięcie przez Panią straty z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych nie wyklucza możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Należy jednakże pamiętać sporządzając zeznanie podatkowe, że Pani małżonkowi nie przysługuje prawo odliczenia od swojego dochodu uzyskanego ze stosunku pracy straty osiągniętej przez Panią z tyt. prowadzenia w/w działalności. Przy rozliczaniu strat ma bowiem zastosowanie art. 9 ust. 3 w/w ustawy, zgodnie z którym 'o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.'

Reasumując powyższe, Pani stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika