Czy pracownikom przejętym w trakcie roku podatkowego w trybie art. 231 Kodeksu pracy, nowy pracodawca (...)

Czy pracownikom przejętym w trakcie roku podatkowego w trybie art. 231 Kodeksu pracy, nowy pracodawca powinien wystawić informacje PIT-11 za cały rok czy jedynie za okres od dnia przejęcia pracowników ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zasad opodatkowania podatkiem liniowym osób które prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176m ze zm.).

Zasady opodatkowania nowym 19% liniowym podatkiem.Przy wyborze tego sposobu opodatkowania podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy jego obliczenia.
Podstawę opodatkowania stanowi dochód ustalony - podobnie jak w przypadku opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, według skali podatkowej - jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, po ewentualnym odliczeniu strat z lat ubiegłych ( z tego samego źródła).Dochód ten (ustalony na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych) podatnik ma prawo pomniejszyć tylko o składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenia emerytalne, rentowe chorobowe oraz wypadkowe - własne oraz osób z nim współpracujących. Oczywiście o ile składek tych nie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów, bądź też nie odliczył od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub od przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym.

Porady prawne

Dokonanie wyboru opodatkowania dochodu z działalności według stałej 19% stawki pozbawia podatnik możliwości korzystania z prawie wszystkich ulg i odliczeń.

Podatnik, który wybrał opodatkowanie nowym 19% liniowym podatkiem w roku 2004 ma prawo :
- odliczyć od dochodu straty z lat ubiegłych (poniesione w działalności gospodarczej,
- odliczyć od dochodu składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe (własne oraz osób współpracujących),
- odliczyć od podatku składkę opłaconą na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (do wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy tej składki).

Dokonując wyboru 19% podatku liniowego podatnik traci prawo do:
- wspólnego opodatkowania z małżonkiem lub preferencyjnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci,
- korzystania z praw nabytych do ulgi uczniowskiej,
- korzystania z praw nabytych do tzw. dużej ulgi budowlanej oraz do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej,
- korzystania z praw nabytych w zakresie odliczania wydatków mieszkaniowych, które nie znalazły pokrycia w podatku (lub w dochodzie za lata poprzednie,
- odliczenia od podatku wydatków na remont i modernizację mieszkania lub budynku mieszkalnego oraz wpłat na fundusz mieszkaniowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
- odliczanie od dochodu tzw. ulgi odsetkowej ( tytułu spłaty kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe),
- odliczanie od dochodu darowizn,
- odliczanie od dochodu wydatków na rehabilitację osób niepełnosprawnych,
- zwolnienia od podatku dochodu z prowadzenia szkoły niepublicznej, w części wydatkowanej na cele szkoły,
- zwolnienia od podatku dochodów uzyskanych z prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Należy jednak zauważyć, iż w przypadku ulg mieszkaniowych, których limit dotyczy obydwojga małżonków - nie ma przeszkód, aby z przysługujących odliczeń korzystał ten z małżonków, który nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej 19% podatkiem liniowym.

Ulgi te można również odliczyć od podatku obliczonego według skali podatkowej - w przypadku, gdy podatnik oprócz dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym, uzyskuje również dochody z innych źródeł (np. ze stosunku pracy, z emerytury, itp.), które podlegają opodatkowaniu według obowiązującej skali podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika