Czy można amortyzować środek trwały przewłaszczony na rzecz banku celem zabezpieczenia kredytu?

Czy można amortyzować środek trwały przewłaszczony na rzecz banku celem zabezpieczenia kredytu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku złożonego 7 listopada 2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące amortyzacji nabytego na kredyt środka trwałego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik na cele prowadzonej działalności gospodarczej zakupił samochód osobowy o wartości nie przekraczającej 20000 euro. Źródłem sfinansowania zakupu był kredyt bankowy. W celu zabezpieczenia wierzytelności banku została zawarta umowa przewłaszczenia na rzecz banku udziału w zakupionym samochodzie. Na mocy zawartej umowy bank stał się współwłaścicielem pojazdu w 49/100 części.

Porady prawne

Stanowisko Podatnika: Podatnik uważa, że z uwagi na fakt, iż przedmiotowy pojazd będzie użytkowany wyłącznie przez firmę podatnika a po okresie spłaty kredytu jego wartość zmniejszy się o wartość zużycia w okresie spłaty kredytu samochód przedmiotowy winien być zaliczony do środków trwałych firmy według ceny jego nabycia w 100% a odpisy winny być dokonywane od 100% jego wartości przyjętej jako wartość początkowa środka trwałego.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
W myśl przepisów art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Natomiast w myśl przepisów art. 22f ust. 5 cyt. ustawy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu, dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.
Z powołanych przepisów prawa podatkowego wynika, że podatnik ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przewłaszczonych w celu zabezpieczenia kredytu. W związku z powyższym stanowisko podatnika dotyczące amortyzacji środka trwałego jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
#61485; zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
#61485; stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5,
#61485; organ podatkowy udzielając interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i nie oceniał treści załączonych do wniosku dokumentów.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika