Co stanowi przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych?

Co stanowi przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych?

Odpowiadając na pismo z dnia 08.03.2004 r .na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm) informuję , że zgodnie z art. 14 ust,1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U.z 2000 r Nr 54 poz, 654 ze zm.) przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Prawa majątkowe są rodzajem praw podmiotowych uwarunkowanych interesem ekonomicznym podatnika.Mogą to być: prawa rzeczowe ( prawo własności, współwłasność, użytkowanie wieczyste, oraz prawa rzeczowe ograniczone),wierzytelności ( prawo wierzyciela do żądania od dłużnika określonego świadczenia), bądź też prawa na dobrach niematerialnych jak prawa autorskie , prawa wynikające z przepisów o wynalazczości, o znakach towarowych itp. Prawa majątkowe mogą przynosić przychody bądź to poprzez ich wykonywanie bądź z tytułu ich sprzedaży, z tym że przedmiotem opodatkowania na podstawie art. 14 ustawy są przychody ze zbycia praw majątkowych.

Porady prawne

Z dołączonego do wniosku podatnika porozumienia zawartego między nim , a Urzędem Miasta i Gminy wynika , że prawo wieczystego użytkowania przez spółkę zostanie przekazane za zasadzie kompensaty długu za konkretną sumę , wykazaną w porozumieniu. Strony ustaliły cenę za 1 m kw. działki.

Przy dokonywaniu potrącenia wzajemnych należności i zobowiązań nie następuje wprawdzie przepływ środków pieniężnych , niemniej jednak przy dokonaniu tej kompensaty wystąpi przychód. Będzie nim w tym przypadku łączna cena zakupu działek, która w zawartym ww. porozumieniu została określona na kwotę 30.800,- zł.

Datą powstania przychodu zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest dzień,wystawienia faktury ( rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień w którym dokonano zbycia prawa majątkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika