Czy odszkodowanie otrzymane na podstawie zawartej z Firmą Maklerską ugody sądowej za bezpodstawne (...)

Czy odszkodowanie otrzymane na podstawie zawartej z Firmą Maklerską ugody sądowej za bezpodstawne przeksięgowanie akcji na rzecz innej osoby podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z 1997 roku ze zmianami) w związku z wniesionym pismem z dnia 09. 12. 2004 r. i wyjaśnieniem złożonym w dniu 21.12.2004 r. dotyczącym otrzymanego odszkodowania od Firmy Maklerskiej XX z tytułu bezpodstawnego przeksięgowania akcji, wyjaśnia, iż problem ten reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 roku ze zmianami) w art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 3b, które stanowią, że wolne od podatku dochodowego są:

3) otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód,

Porady prawne

3b) inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono,

Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymywane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia bowiem korzystają jedynie te odszkodowania, których prawo do otrzymania wynika wprost z przepisów ustawy, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.

Ze złożonego przez Podatnika oświadczenia wynika, że Firma Maklerska XX bez zgody i porozumienia przeksięgowała na rzecz innej osoby 750 akcji PPP SA.
Natomiast w dniu 11 maja 2004 roku została zawarta ugoda pomiędzy stroną pozwaną Firmą Maklerską XX w Warszawie a Podatnikiem i pozostałymi poszkodowanymi, na mocy której Firma Maklerska XX zobowiązała się zapłacić Podatnikowi odszkodowanie.

Mając na uwadze literalne brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 roku ze zmianami) odszkodowanie otrzymane na podstawie ugody sądowej dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono, nie jest wolne od podatku dochodowego.

W myśl art. 9 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem kwotę otrzymanego odszkodowania należy wykazać w zeznaniu podatkowym za 2004 r. i opodatkować podatkiem dochodowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika