Na działce zakupionej przed 14 latami, 2 lata temu rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego. Sprzedaż (...)

Na działce zakupionej przed 14 latami, 2 lata temu rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego. Sprzedaż nieruchomości wraz z rozpoczętą budową nie rodzi zobowiązań podatkowych, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków?Nowa Huta w odpowiedzi na Pańskie pismo, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

1) Na podstawie przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego sprawy ustalono, że w 1990 r. nabył Pan prawo własności nieruchomości budowlano ? rolnej o powierzchni 11,87 ara, położonej w miejscowości (...). W 1999 r. na terenie nieruchomości rozpoczął Pan budowę jednorodzinnego, drewnianego domu mieszkalnego.
Dnia 16.06.2004 r., na mocy warunkowej umowy sprzedaży zobowiązał się Pan przenieść prawo własności przedmiotowej nieruchomości wraz z rozpoczętą budową na rzecz Pani za kwotę 45000 złotych, pod warunkiem, iż Agencja Nieruchomości Rolnych w Opolu nie skorzysta z przysługującego jej na mocy odrębnych przepisów prawa pierwokupu.
W dniu 18.06.2004 r. (po tym, jak z prawa pierwokupu nie skorzystano) przeniósł Pan prawo własności przedmiotowej nieruchomości na nabywcę.
Wątpliwości Pańskie dotyczą tego, czy sprzedaż, o której mowa wyżej rodzić będzie konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.

Porady prawne

2) Informuje się, że zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami ) nieruchomość to część powierzchni ziemskiej będąca odrębnym przedmiotem własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Przepisy Kodeksu stanowią, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.
Część składowa rzeczy to zgodnie z art. 47 Kodeksu Cywilnego wszystko to, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Nie może być ona odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

3) Zagadnienia związane z uzyskiwaniem przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14/2000, poz. 176, ze zm.).
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zbycie to miało miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.
Art. 28 ust. 2 i 4 wyżej wymienionej ustawy stanowi, że od przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustala się podatek w formie ryczałtu, w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W terminie płatności podatnik jest zobowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.

4) Analizując przedstawiony przez Pana stan faktyczny w świetle wyżej powołanych przepisów, uzyskane przez Pana przychody z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlegają podatkowi dochodowemu.
Działka będąca przedmiotem rozważań została nabyta przez Pana w 1990 r., a sprzedaż nastąpiła w 2004 r. Rozpoczęta w 1999 r. budowa domu mieszkalnego stanowi część składową tejże nieruchomości, stąd też nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych
Obowiązek podatkowy powstaje wówczas, gdy sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat od momentu nabycia lub wybudowania nieruchomości. W Pańskiej sytuacji termin ten został przekroczony, dlatego też nie jest Pan zobowiązany do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego, a Pańskie stanowisko w tej sprawie stoi w zgodzie z przepisami prawa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika