Czy dopłaty do czesnego dla uczących się nauczycieli, wypłacane ze środków budżetowych, podlegają (...)

Czy dopłaty do czesnego dla uczących się nauczycieli, wypłacane ze środków budżetowych, podlegają opodatkowaniu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając zgodnie z art 14a § 1 Ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w związku ze złożonym dnia 17.11.2004 r. (data wpływu do urzędu) pismemnego wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że płatnik - XXX - dokonuje wypłaty dopłat do czesnego ze środków budżetowych dla studiujących nauczycieli na podstawie art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku ? Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 2003 roku nr 118, poz. 1112 ze zmianami) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania środków (Dz. U. z 2002 roku, nr 46, poz. 430). W praktyce środki te wypłacane są zwykle jako częściowy zwrot poniesionych przez nauczycieli wydatków, często dotyczą wydatków poniesionych w latach poprzednich.

Porady prawne

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. nr 14, poz. 176 z 2000 roku ze zmianami) cytat ?Wolne od podatku dochodowego są: ...pkt. 90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych,?

Przedstawiony stan faktyczny dotyczący dopłat do czesnego nauczycieli spełnia kryteria art. 21 ust 1 pkt 90, to znaczy świadczenia są przyznane przez pracodawcę na podstawie Karty Nauczyciela zgodnie z w/w wymienionym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu i nie stanowią wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego ewentualnie za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Art. 21 ust. 1 pkt 90 nie uzależnia zwolnienia wypłaconych świadczeń na dokształcanie pracowników wyłącznie do świadczeń wypłacanych na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. z 1993 roku, nr 103, poz. 472 ze zmianami) tym bardziej, że przepisy w/w rozporządzenia wyraźnie stanowią, iż jego przepisów nie stosuje się do nauczycieli i nauczycieli akademickich w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami. Przepis prawa podatkowego w art. 21 ust. 1 pkt 90 stanowi tylko, że wartość świadczeń ma być przyznana zgodnie z odrębnymi przepisami (biorąc pod uwagę cały system prawa).
Zatem w świetle powyższego dopłaty do czesnego wypłacane dla nauczycieli ze środków budżetowych podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Państwa stanowisko przedstawione w powyższej sprawie jest błędne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika