Dotyczy opodatkowania ryczałtem z najmu, lokalu własnościowego nie wpisanego do ewidencji środków (...)

Dotyczy opodatkowania ryczałtem z najmu, lokalu własnościowego nie wpisanego do ewidencji środków trwałych likwidowanej działalności, stawka 8,5 %.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 12 października 2004 r. (wpływ 14.10.04 r.) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu najmu lokalu, w którym prowadzona była działalność gospodarcza, po likwidacji tej działalności ? informuje, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w chwili obecnej podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą ? kwiaciarnia. Działalność jest prowadzona w lokalu, będącym własnością podatnika (nie został on ujęty w ewidencji środków trwałych). Działalność będzie zlikwidowana, a lokal wynajęty dla prowadzenia innej działalności gospodarczej.
Wynajem powyższego lokalu, po likwidacji działalności gospodarczej, stanowić będzie odrębne źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof.

Porady prawne

Zgodnie z art. 9 a ust. 6 updof w razie osiągania przychodów z tytułu najmu, podatnik może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składając stosowne oświadczenie.
Wspomniane oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na dany rok podatkowy, zgodnie z art. 9 ust. 1 i 4 w związku z art. 6 ust. 1 a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - dalej uzpd- podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu wg miejsca zamieszkania nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Warunkiem opodatkowania przychodów z najmu lokalu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w świetle przepisy art. 2 ust. 1 a uzpd jest również fakt, aby umowa najmu nie była zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Tak więc, w razie likwidacji działalności gospodarczej podatnik będzie mógł opodatkować przychody z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, począwszy od dnia 1 stycznia następnego roku podatkowego, składając we wskazanym wyżej terminie oświadczenie o wyborze tej właśnie formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a uzpd ? ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika