Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu 10% (...)

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 17 marca 2004 r. (wpływ 22.03.04 r.) dotyczące udziele nia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) -dalej u.p.d.o.f- źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Porady prawne

Na podstawie art. 28 ust. 2 u.p.d.o.f. podatek od dochodu ze sprzedaży lub zamiany nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a.
W myśl art. 28 ust. 4 u.p.d.o.f. w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację wg ustalonego wzoru.
Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d u.p.d.o.f. - wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lita-c w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały zatem objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze zniesienia współwłasności. Nie można bowiem utożsamiać nabycia w drodze nieodpłatnego zniesienia wspówłasności z nabyciem w drodze darowizny, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d u.p.d.o.f. Zniesienie współwłasności jest jedną z form przeniesienia własności nieruchomości podobnie, jak np: sprzedaż, darowizna, spadek, zasiedzenie itd.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że:
? w dniu 6.08.1999 r. nabyła Pani w drodze darowizny 1/15 części udziału we współwłasności nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny nr 66/25 położony w Krakowie (...)
? w dniu 19.11.1999 r. w wyniku umowy zniesienia współwłasności stała się Pani właścicielką 14/15 części ww. nieruchomości,
? w dniu 18.12.2001 r. dokonała Pani sprzedaży lokalu mieszkalnego nr 66/25 położonego (...) w Krakowie o łącznej pow. użytkowej 51,05 m2.

Zatem, zgodnie z przytoczonymi przepisami i przedstawionym stanem faktycznym, ze zwolnienia korzysta przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, tj. lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny w części odpowiadającej 1/15, a opodatkowaniu podlega przychód ze sprzedaży odpowiadający 14/15 części nieruchomości nabytej na podstawie umowy zniesienia współwłasności.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika