- w sprawie sposobu rozliczenia wydatków sfinansowanych częściowo z programu PHARE.

- w sprawie sposobu rozliczenia wydatków sfinansowanych częściowo z programu PHARE.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Szczytnie pismem z dnia 25.02.2004 r., znak: US-I/4115-6/04, w sprawie sposobu rozliczenia wydatków sfinansowanych częściowo z programu PHARE.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu wynika, że w 2003 r. Pańska firma poniosła wydatki w wysokości 12.000,00 zł na szkolenie, dotyczące grupowego wdrażania systemu jakości HACCP dla branży spożywczej sektora MSP. Ponadto, w 2003 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała Panu dotację z programu PHARE na sfinansowanie 60% kosztów ww. projektu, jednakże środki pieniężne na ten cel nie zostały jeszcze przekazane.

Porady prawne

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 56 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c i 116.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 głosi, że wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Jak wynika z treści cytowanego przepisu, dotacja staje się przychodem podatnika w momencie jej faktycznego otrzymania. Zatem, w stanie faktycznym sprawy, wydatek poniesiony przez podatnika z tytułu szkolenia ?w zakresie wdrożenia systemu jakości HACCP dla branży spożywczej sektora MSP? należy zaliczyć w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego, w którym został poniesiony. Natomiast w miesiącu otrzymania dotacji należy pomniejszyć koszty uzyskania przychodów o kwotę faktycznych wpływów z tytułu dotacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika