Czy zakup medali okolicznościowych w związku z obchodami 50-lecia Koła Łowieckiego, a nastepnie wręczenie (...)

Czy zakup medali okolicznościowych w związku z obchodami 50-lecia Koła Łowieckiego, a nastepnie wręczenie ich zasłuzonym członkom stanowi dla tych członków 'Inne nieodpłatne świadczenia', o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób ficznych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po zapoznaniu się z informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Szczytnie, wynikającą z pisma z dnia 15.06.2004 r., znak: US-I/423-5/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dokonuje zmiany zawartej w nim interpretacji.

Z pisma z dnia 12.05.2004 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Szczytnie ? 19.05.2004 r.) wynika, że Koło Łowieckie w S. dokonało zakupu ?medali okolicznościowych? w cenie 50 zł/szt, które wręczone zostaną dla myśliwych, będących członkami Koła, w związku z obchodami 50-lecia Koła. Zgodnie ze statutem Koła i art. 34 pkt 3 Prawa Łowieckiego ? koła winny kultywować tradycje łowieckie jako zbieżne z celami Polskiego Związku Łowieckiego. Wręczone medale są ?odznaczeniami? za długoletnie aktywne uczestniczenie w organizowanych przez Polski Związek Łowiecki akcjach propagujących idee łowiectwa i ochrony środowiska (zwierząt).

Porady prawne

W myśl art. 33 Prawa Łowieckiego (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 372 ze zm.), koła łowieckie zrzeszają osoby fizyczne i są podstawowym ogniwem organizacyjnym w Polskim Związku Łowieckim w realizacji celów i zadań łowiectwa. Koła łowieckie posiadają osobowość prawną i ponoszą odpowiedzialność za swoje zobowiązania, a członkowie koła łowieckiego odpowiadają solidarnie i bez ograniczeń za zobowiązania koła.

Do zadań Polskiego Związku Łowieckiego należy, zgodnie z art. 34 pkt 3 Prawa Łowieckiego, m. in. pielęgnowanie historycznych wartości kultury materialnej i duchowej łowiectwa.

Z treści pisma Koła Łowieckiego w S. z dnia 12.05.2004 r. wynika, że otrzymane przez myśliwych medale nie stanowią dla nich żadnej korzyści materialnej, a są jedynie szczególną formą zauważenia, uznania i wyróżnienia przez koło łowieckie działań i zasług członka koła w akcjach łowiectwa i ochrony środowiska.

Dla osoby pośredniej, nie związanej w żaden sposób z kołem łowieckim i dla której temat łowiectwa jest obcy, medal ten nie stanowi zupełnie żadnej wartości, a w szczególności wartości materialnej. Myśliwy w momencie otrzymania tego rodzaju wyróżnienia czerpie z tego jedynie ?korzyści emocjonalne?. Wartość emocjonalna w żaden sposób nie da się wycenić. Natomiast przywołana w piśmie z dnia 12.05.2004 r. kwota 50 zł/szt jest jedynie kosztem wytworzenia medalu i nie przedkłada się ona na kwotę równą wysokości przychodu.

Dla większości społeczeństwa, w tym przypadku z wyłączeniem myśliwych, przedmiotowy medal jest jedynie ?przedmiotem? nie mającym wartości materialnej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż medal ? jako wyróżnienie nie stanowi przychodu z innych źródeł, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika