Czy otrzymaną dotację zarachować do przychodów?

Czy otrzymaną dotację zarachować do przychodów?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 29.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę we wniosku z dnia 29.03.2007 r. będący przedmiotem analizy organu podatkowego:

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pan jednym ze wspólników spółki cywilnej ..., ..., ... z siedzibą w ..., ul. ..., NIP ... . W miesiącu marcu 2007 r. na konto firmy ... S.C. wpłynęła płatność pośrednia w ramach umowy o dofinansowanie Projektu ?Innowacyjna produkcja elastomerów poliuretanowych w firmie ...' nr ... w wysokości: 165.232,53 PLN.
Jest to 50% zatwierdzonej kwoty do wypłaty wydatków kwalifikowanych, pozostałe 50% będzie wpływało w kolejnych okresach półrocznych. Zgodnie z przedłożoną umową nr ... przyznane dofinansowanie stanowi pomoc w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego udzielonego na zasadach refundacji, przeznaczonego na pokrycie wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem z publicznych środków wspólnotowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i publicznych środków krajowych.
Według zawartych we wniosku wyjaśnień w czerwcu 2004 r. firma ... S.C. złożyła pierwszy wniosek o dofinansowanie planowanego projektu do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie, poprzez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego w Krakowie.

Powyższy wniosek został rozpatrzony negatywnie i firma ... S.C. odwołała się do Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce.

Na podstawie złożonego przez firmę ... S.C. odwołania wniosek został zakwalifikowany do realizacji w okresie od 14 maja 2005 r. do 30 czerwca 2008 r. Realizacja projektu została zakończona dnia 31.10.2006 r.

Przez cały w/w okres firma ... S.C. ponosiła wydatki, związane z realizacją projektu, którego zakres obejmował nakłady na:

1. opłaty leasingowe, związane z nabyciem maszyny samodozującej firmy ... (umowa leasingu nr ...),

2. prace remontowe budynku produkcyjno-magazynowo-biurowego w zakresie ocieplenia ścian i wymiany pokrycia dachu.

Wszystkie wydatki związane z realizacją projektu w zakresie w/w prac były bezpośrednio księgowane do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z datą poniesienia wydatku oraz był od nich odliczany podatek VAT w całości (t.j. przez okres od maja 2005 r. do października 2006 r.).

Przedmiotem dofinansowania są wszystkie koszty tzw. kwalifikowane według wartości netto, bez podatku VAT.

Pytanie podatnika:

Czy otrzymaną w marcu 2007 r. dotację, w wysokości 165.232,53 PLN, firma ... S.C. powinna zarachować do przychodów spółki i zapłacić od niej podatek dochodowy?

Stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie którego powyższą dotację, otrzymaną w ramach umowy o dofinansowanie, firma ... S.C. winna zarachować do przychodów z działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska pytającego, dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:

Analizując powyższy stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, tutejszy organ podatkowy zważa co następuje.

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ?Przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 220, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych'.

Otrzymana przez firmę ... S.C. płatność pośrednia w ramach umowy o dofinansowanie Projektu ?Innowacyjna produkcja elastomerów poliuretanowych w firmie ...' nr ... w wysokości: 165.232,53 PLN, stanowiąca pomoc w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego udzielonego na zasadach refundacji, przeznaczonego na pokrycie wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem z publicznych środków wspólnotowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i publicznych środków krajowych w tym przypadku obejmująca nakłady na:

3. opłaty leasingowe, związane z nabyciem maszyny samodozującej firmy ... (umowa leasingu nr ...),

4. prace remontowe budynku produkcyjno-magazynowo-biurowego w zakresie ocieplenia ścian i wymiany pokrycia dachu,
stanowi przychód z działalności gospodarczej stosownie do cytowanego wyżej art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- pod warunkiem, że otrzymane środki pomocowe przeznaczone zostały na pokrycie wydatków o charakterze kosztowym i nie dotyczą środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (zgodnie z art. 22a ? 22o).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ponoszone przez spółkę wydatki nie dotyczyły zakupu lub wytworzenia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych od których zgodnie z art.22a-22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych- spółka księgowała te wydatki bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
Zatem otrzymane środki należy doliczyć w dacie ich otrzymania do przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym przedstawione we wniosku stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Niniejsze postanowienie, zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało dla Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie.

Powyższa interpretacja:

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia wniosku nie toczy się wobec Podatnika kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika