Czy spadkobiercy są obowiązani zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu uzyskanego (...)

Czy spadkobiercy są obowiązani zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu uzyskanego przez spadkodawcę ze sprzedaży akcji pracowniczych ?

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza

że stanowisko zawarte we wniosku z dnia 01.06.2006 r., (data wpływu 05.06.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych i obowiązku zapłaty przez spadkobierców podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego w 2005 r. przez spadkodawcę z tytułu sprzedaży akcji jest nieprawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W dniu 05.06.2006 r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek Pana ......... z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczących obowiązku zapłacenia podatku dochodowego po zmarłej 19 marca 2006 r. ............

Jak wynika z treści art.14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony przez Pana .......... w cytowanym wyżej wniosku przedstawia się następująco.

W 2005 r. żona Pana .......... sprzedała akcje pracownicze i uzyskała z tego tytułu dochód. Po śmierci żony (19.03.2006 r.), od uzyskanego przez Panią ........... z tego tytułu dochodu, do Urzędu Skarbowego został wpłacony podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednocześnie toczy się postępowanie spadkowe po zmarłej i po jego zakończeniu spadkobiercy będą mieli obowiązek zapłaty podatku od spadku, w skład którego wchodzą również pieniądze uzyskane przez Panią .......... ze sprzedaży akcji. Zdaniem Pana ............. zapłata podatku dochodowego od dochodu ze sprzedaży akcji oraz podatku od spadku prowadzi do podwójnego opodatkowania tych samych kwot.

Przychody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, zgodnie z treścią art.17 ust.1 pkt 6 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zmianami) stanowią przychody z kapitałów pieniężnych.

W myśl art.30b ust.1 wyżej cytowanej ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (...), podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Dochód ten należy wykazać, zgodnie z art. 45 ust.1a pkt 1) i ust.4, w zeznaniu podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i w tym samym terminie wpłacić należny podatek wynikający ze złożonego zeznania.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art.97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami), spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe (art.98 § 1 Ordynacji podatkowej).

Stosownie do treści art.104 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Następnie, w oparciu o art.104 § 3 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy wydaje decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę.

Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że Pani ............ w 2005 r. uzyskała dochód ze sprzedaży akcji pracowniczych i do dnia śmierci, tj. do 19 marca 2006 r. nie złożyła zeznania podatkowego w oparciu o powołany wyżej przepis art.45 ust.1a pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy.

Pieniądze uzyskane przez zmarłą ze sprzedaży akcji, jak pisze podatnik we wniosku, weszły do masy spadkowej i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Stosownie do treści art.2 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, stosownie do treści przepisów zawartych w art.1 ust.1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz.1514 ze zm.), podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykazywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Podstawę opodatkowania (zgodnie z art.7 ust.1 o podatku od spadków i darowizn) stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zapłacony przez spadkobierców podatek dochodowy od osób fizycznych stanowi dług i o tę kwotę nastąpi pomniejszenie wartości spadku, który spadkobiercy nabyli po zmarłej ...........

Zatem nie będzie podwójnego opodatkowania dochodu uzyskanego przez zmarłą ze sprzedaży akcji, tj. podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a następnie podatkiem od spadków i darowizn.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ stwierdza, że stanowisko zawarte w piśmie z dnia 1 czerwca 2006 r. jest nieprawidłowe.

Pouczenie

Zgodnie z art.14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu . Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00 zł. na wniosek i 0,50 zł. od każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika