Czy można odpisać amortyzację środka trwałego, zakupionego w formie leasingu finansowego za kwotę (...)

Czy można odpisać amortyzację środka trwałego, zakupionego w formie leasingu finansowego za kwotę 23.540,00zł, jednorazowo w miesiącu wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, zgodnie z art.22k ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku z Pani wnioskiem złożonym w dniu 13.04.2007r., uzupełnionym w dniu 21.06.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do swojej właściwości na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

W dniu 13.04.2007r. do tutejszego Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony w dniu 21.06.2007r., w którym zwraca się Pani z zapytaniem: czy może odpisać amortyzację środka trwałego - aparatu do badań laboratoryjnych sklasyfikowanego w grupie 8 Klasyfikacji środków trwałych, zakupionego w formie leasingu finansowego za kwotę 23.540,00zł, jednorazowo w miesiącu wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 22.03.2007r. Spółka zakupiła aparat do badań laboratoryjnych: Automatyczny Analizator hematologiczny 3-diff BC - 3000Plus nr AC64A0724 w formie leasingu finansowego na okres 36 miesięcy.Środek ten sklasyfikowano do grupy 801-0 Klasyfikacji tj. elektroniczna aparatura kontrolno-pomiarowa do przeprowadzania badań laboratoryjnych. Od dnia zakupu tj. 22.03.2007r. analizator hematologiczny jest używany i został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Z treści wniosku wynika, że Spółka jest małym podatnikiem w rozumieniu art. 5a pkt. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pani zdaniem od przedmiotowego aparatu można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego w miesiącu wprowadzenia do ewidencji tj. w m-cu marcu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku wyjaśnia:

Zagadnienie, o którym mowa w zapytaniu znajduje uregulowanie w ustawie z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami).

W myśl art. 22a ust. 1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają określone składniki majątku, jeżeli:- stanowią własność lub współwłasność podatnika,- są nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,- są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,- przewidywany ich okres używania przekracza rok,- są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Zgodnie natomiast z art. 22k ust. 7-12 podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Przeliczenia na złote kwoty, o której wyżej mowa, dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wystąpiło zdarzenie, o którym mowa w tym przepisie, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Z powyższego wynika, iż łączna wysokość jednorazowych odpisów dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji (niezależnie od ilości środków trwałych ) w 2007r. nie może przekroczyć równowartości 50.000 euro .

Podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w ust. 7, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lub stosować zasady określone w art. 22h ust. 4. Od następnego roku podatkowego podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych zgodnie z ust. 1 lub art. 22i; suma odpisów amortyzacyjnych, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1, nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.

Zgodnie z art. 22k ust. 11 przepis ust. 7 nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Zatem od 1 stycznia 2007r. mali podatnicy a także podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą na zasadach określonych w/w przepisach mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w roku podatkowym, w którym zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym wartości 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów.

Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje się w momencie nabycia środka trwałego, lecz w momencie wprowadzenia składnika majątku do ewidencji środków trwałych.

Określenie ?mały podatnik? definiuje art. 5a pkt 20 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którym mały podatnik - oznacza podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

W 2007r. do małych podatników zalicza się tych przedsiębiorców, których przychody ze sprzedaży wraz z należnym podatkiem VAT w 2006r. nie przekroczyły 3.180.000zł.

Ponadto w sytuacji, gdy umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , a więc stanowi leasing finansowy (kapitałowy), odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

Na podstawie uregulowań zawartych w art. 22ł ust. 4 oraz art. 23a pkt. 3, w przypadku umów leasingu finansowego korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych na zasadach określonych w art. 22h-22k i art. 22m cytowanej ustawy, co oznacza, iż korzystający może stosować wszystkie metody amortyzacji przewidziane dla danego środka trwałego, również jednorazowy odpis amortyzacyjny.

Wobec powyższego zakupiony przez Spółkę będącą małym podatnikiem w formie leasingu finansowego środek trwały - aparat do badań laboratoryjnych sklasyfikowany w grupie 801-0 podlega jednorazowej amortyzacji w miesiącu przekazania środka trwałego do użytkowania.

Zatem wyrażone przez Panią we wniosku stanowisko, iż może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego aparatu w miesiącu marcu, tj. w miesiącu zakupu i oddania do użytkowania, jest prawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, iż niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia zgodnie z Pani zapytaniem.

Stosownie do treści art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. Organu Podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające do żądanie.

Podpisał: Naczelnik Urzędu Skarbowego


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika