- dotyczące odliczenia wydatków poniesionych na wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty (...)

- dotyczące odliczenia wydatków poniesionych na wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), niniejszym zmieniam interpretację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu z dnia 28.04.2004 r. Nr PD-3/415/37/04 udzieloną Panu Jerzemu P., dotyczącą odliczenia wydatków poniesionych na wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy od osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik m.in.:

Porady prawne
  1. poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację ? zajmowanego na podstawie tytułu prawnego ? budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie natomiast do art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy wysokość wydatków na cele wymienione m.in. w ust. 1 (m.in. wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej) ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej ? na podstawie dowodów tych wpłat.

Przepisy art. 27a ust. 7 ustawy wskazują, iż odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 stosuje się jeżeli:

  1. wydatki te nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 14 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (ustawa z dnia 20.11.1998 r. Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  2. wydatki na cele remontowe i wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana Jerzego P. wynika, że dokonywał On wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Ponadto jest w posiadaniu sprawozdania z działalności zarządu nieruchomością wspólną za rok 2003 r., z którego wynika, że zarząd z wyodrębnionego funduszu remontowego pokrywał inne, swoje należności nie mające nic wspólnego nie tylko z robotami remontowymi, ale nawet z bieżącą konserwacją. W tej sytuacji - zdaniem Pana P. ? właściciel lokalu nie ma prawa do ustawowego odpisu od podatku dochodowego kwot wpłaconych na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie informuje, iż w świetle wyżej przytoczonych przepisów, jeżeli posiada Pan dowody wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej i zajmuje lokal mieszkalny na podstawie tytułu prawnego, ma Pan prawo do odliczenia tych wydatków od podatku. Wydatkowanie przez zarząd nieruchomością wspólną środków pieniężnych zgromadzonych na funduszu remontowym niezgodnie z ich przeznaczeniem nie ma wpływu na prawo do odliczenia tego wydatku. Na mocy art. 27a ust. 3 pkt 2 ustawy kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat (obecnie na lata 2003-2005) 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 5.670,00 zł (jeżeli wydatki dotyczą remontu lokalu mieszkalnego i wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej).

Odnośnie szeroko opisanych zarzutów wydatkowania, przez zarząd nieruchomością wspólną, środków z funduszu remontowego na inne cele Dyrektor tutejszej Izby informuje, że jeżeli noszą one znamiona czynu zabronionego winny być skierowane do organów ścigania. Bowiem organy podatkowe nie są kompetentne w tej kwestii.

Należy podkreślić, iż wspólnota mieszkaniowa, czyli ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, ma tylko tyle praw w zakresie decydowania o wspólnej nieruchomości oraz świadczeniach poszczególnych właścicieli lokali, ile przewiduje to prawo. Podejmuje ona decyzje w formie uchwał, ale tylko w granicach wyznaczonych prawem, a w szczególności ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika