Zgodnie z art. 14 a § 1 Ordynacji Podatkowej Spółka z o.o. w Sokółce prosi o odpowiedź na zapytanie (...)

Zgodnie z art. 14 a § 1 Ordynacji Podatkowej Spółka z o.o. w Sokółce prosi o odpowiedź na zapytanie w poniższej kwestii. W dniu 02.04.2004 r. w wyniku przeprowadzonej okresowej kontroli stanu technicznego budynku administracyjno-biurowego stwierdzono zły stan pokrycia dachowego wraz z rynnami i rurami spustowymi i zalecono dokonać wymiany pokrycia dachowego na całym budynku wraz z obróbkami blacharskimi. Budynek wybudowany był w 1962 r. i do tej pory nie był wykonywany remont ani naprawa dachu, który w wyniku upływu czasu stał się nieszczelny, powstawały zacieki na wewnętrznych ścianach budynku, na suficie, co powodowało zagrożenie dla przechowywanej w nim dokumentacji, sprzętu komputerowego i innego wyposażenia . Również na zewnątrz wyniszczone dachówki powodowały zagrożenie bezpieczeństwa przez możliwość zsunięcia się na ziemi. Stosując się do zaleceń kontroli MPO dokonało całościowej wymiany pokrycia dachowego blachodachówką wraz z wymianą łat, naprawą komina obrobionego cegłą klinkierową oraz wymianą rur spustowych i rynien wykonanych z PCV. Całkowity koszt pokrycia dachu ( materiały + robocizna) wyniósł 8.955,48 zł. W związku z powyższym zwracamy się z zapytaniem czy wykonanie powyższych prac w świetle podatku dochodowego od osób prawnych należy kwalifikować jako:remont i całość wydatków uznać jako koszty uzyskania przychodów,czy jako ulepszenie środka trwałego?Prosimy o ustosunkowanie się w tej kwestii.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku - Ordynacja Podatkowa (DZ.U.Nr 137, poz. 926 ze zm.), na pisemne zapytanie podatnika udziela się informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z opisu stanu faktycznego sprawy zawartego w zapytaniu wynika, że na skutek uwag z przeprowadzonej kontroli stanu technicznego budynku administracyjno-biurowego, wybudowanego w 1962 roku, wykonano roboty budowlane polegające na zmianie pokrycia dachowego, wymianie łat, naprawie komina, wymianie rur spustowych i rynien wykonanych z PCV.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wyraźnie wyłączonych przez ustawodawcę (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych ).

Porady prawne

Remont w przedmiotowej sprawie ma charakter odtworzeniowy . Jego istotą jest przywrócenie pierwotnego stanu środka, następuje w toku eksploatacji (zużycia) środka trwałego.

Zgodnie z art. 16 g ust. 13 ustawy z dnia 15.02.1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) o ulepszeniu środka trwałego możemy mówić wówczas, gdy został on poddany adaptacji, modernizacji, rekonstrukcji, rozbudowie bądź przebudowie, co spowodowałoby wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia do używania .

Wzrost wartości użytkowej mierzony jest w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji .

Środek trwały uważa się za ulepszony wówczas, gdy suma wymienionych wyżej wydatków przekracza w danym roku podatkowym 3.500,00 zł.

Ulepszeniem środka trwałego jest także wydatek na nabycie części składowej lub peryferyjnej stanowiącej doposażenie środka trwałego lub wymianę tej części powodujące takie ulepszenie .

Na wartość początkową nie mają wpływu wydatki remontowe, służące nie ulepszeniu, a zachowaniu środka trwałego w dotychczasowym stanie użytkowym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce informuje, że zmianę pokrycia dachowego, naprawę komina, wymianę łat, rur spustowych i rynien można zaliczyć do prac remontowych i całość wydatków uznać jako koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że efektem wykonanych prac nie jest zwiększenie wartości technicznej, użytkowej, a zarazem wartości początkowej środka trwałego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika