Czy mogę rozliczać podatkiem liniowym moją działalność gospodarczą w ramach której świadczę (...)

Czy mogę rozliczać podatkiem liniowym moją działalność gospodarczą w ramach której świadczę usługi na rzecz mojego pracodawcy u którego jestem zatrudniona na umowę o pracę ? wykonuję pracę administracyjno biurową ?

Przedstawiony przez Panią stan faktyczny:
prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą ?Usługi Budowlano Remontowe XX w Białej Podlaskiej?. Przedmiotem działalności jest wykonywanie usług remontowo budowlanych, które w Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD mieszczą się pod pozycją nr 4523A ? Budowa Dróg Kołowych i Szynowych. Moja firma świadczy usługi ( i osiąga dochody) polegające na wykonywaniu chodników, robót drogowych, ziemnych, asfaltowych na rzecz mojego byłego i obecnego pracodawcy , którego przedmiotem działalności między innymi są także roboty drogowe lecz w szerszym zakresie. W Przedsiębiorstwie ..... jestem zatrudniona na stanowisku specjalisty ds administracyjnych na umowę o pracę. W zakres moich obowiązków wchodzą: prowadzenie sekretariatu, spraw administracyjnych, biurowych, gospodarczych, zaopatrzenie biurowe. W 2004 i 2005 roku osiągane dochody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej rozliczałam wg zasad ogólnych skali podatkowej 19, 30, 40%. Od roku 2006 chciałabym przejść na inną formę rozliczenia podatku dochodowego tj. podatku liniowego 19% wg zasad określonych w art. 30c ustawy z dn. 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 z późn.zm.). Złożyłam w Urzędzie Skarbowym w Białej Podlaskiej stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. Nadal jestem zatrudniona u tego samego pracodawcy na rzecz którego będę świadczyła usługi i osiągała dochody tj. na rzecz Przedsiębiorstwa ....... Świadczone usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i świadczona praca w ramach umowy o pracę nie są tożsame, a w związku z tym uważam, iż mogę skorzystać z opodatkowania moich dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym 19% w 2006 roku.

Porady prawne

Pani stanowisko w tej sprawie:
moim zdaniem powinnam mieć możliwość opłacania podatku liniowego ponieważ wykonywane w ramach stosunku pracy są różne od czynności jakie wykonuję w ramach działalności gospodarczej na rzecz mojego pracodawcy.

Ocena prawna stanowiska Pani.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż obecnie prowadzi Pani jako osoba fizyczna pozarolniczą działalność gospodarczą i równocześnie zatrudniona jest na umowę o pracę.
Zgodnie z art. 9a ust.1, 2, 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz.176 z późn. zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art.27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Podatnicy z zastrzeżeniem ust.3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowani, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art.

27 ust.1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów, w przypadku, gdy podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym nie ma prawa do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. podatkiem liniowym według stawki w wysokości 19%.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że wykonuje Pani i uzyskuje z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej przychody na rzecz byłego i jednocześnie obecnego pracodawcy. Jednakże, czynności jakie Pani wykonuje na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy nie są tożsame z usługami jakie świadczy Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Poinformowała Pani, że złożyła stosowne oświadczenie o wyborze na 2006 rok sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym stanie faktycznym miała Pani prawo dokonać do dnia 20 stycznia 2006 roku wyboru na 2006 rok sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej ocenił, że stanowisko Pani, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obecnym stanie prawnym miała możliwość na 2006 rok dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tych zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pani jako podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika