Czy cała kwota ze sprzedaży samochodu, zakupionego częściowo za pożyczkę Rejonowego Urzędu Pracy, (...)

Czy cała kwota ze sprzedaży samochodu, zakupionego częściowo za pożyczkę Rejonowego Urzędu Pracy, będzie stanowić przychód, czy kosztem związanym ze sprzedażą będzie cała kwota zakupu pomniejszona o dokonane faktyczne odpisy amortyzacyjne?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.? Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 26.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26.03.2007 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług internetowych ? F.H.U. ... Za pożyczkę z Rejonowego Urzędu Pracy zakupił Pan samochód osobowy, który stanowi środek trwały firmy. Cena zakupu wyniosła 3.750,00 zł, Urząd zrefundował kwotę 3.000,00 zł. W koszty zaliczył Pan kwotę amortyzacji w części nie pokrytej dotacją.

Zamierza Pan sprzedać ww. samochód, w związku z czym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:
Czy cała kwota ze sprzedaży tego samochodu będzie stanowić przychód i czy kosztem związanym ze sprzedażą będzie cała kwota zakupu pomniejszona o dokonane do chwili sprzedaży faktyczne odpisy amortyzacyjne, czy też kwota zakupu pomniejszona o odpisy amortyzacyjne w części nie pokrytej refundacją (te zaliczone do kosztów)?
Zdaniem Pana cała kwota ze sprzedaży będzie stanowić przychód, natomiast koszt stanowić będzie cała kwota zakupu pomniejszona o faktyczne odpisy amortyzacyjne.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ - dalej updof przychodem z działalności są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi ? ujętych w ewidencji środków trwałych (...), przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Natomiast art. 22 ust. 1 updof stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit b) ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych ? wydatki te, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy (...), a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ? kosztami uzyskania przychodów nie są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 24 ust. 2 pkt 1 updof ? u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości. W artykule tym postanowiono między innymi, że suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania.

Mając na uwadze cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że przy sprzedaży samochodu osobowego cała kwota ze sprzedaży stanowić będzie przychód, natomiast do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wydatki na jego nabycie tj. cała kwota zakupu pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, niezależnie od tego czy odpisy te stanowiły koszty uzyskania przychodów czy też nie tzn. z uwzględnieniem odpisów, których nie uważa się za k.u.p.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika