1) Czy przekazując nieodpłatnie swój udział w działkach budowlanych do spółki cywilnej założonej (...)


1) Czy przekazując nieodpłatnie swój udział w działkach budowlanych do spółki cywilnej założonej w celu budowy na nich domów i dalszej odsprzedaży, której współwłaścicielem jest współmałżonek, powinna zapłacić podatek dochodowy?
2) Czy przy rozszerzeniu składu osobowego spółki cywilnej o kolejnego wspólnika powinna jako wspólnik spółki cywilnej zapłacić podatek dochodowy od wartości remanentowej, czy tylko podatek od czynności cywilnoprawnych ?
3) Czy będąc wspólniczką spółki cywilnej powinna przyjąć do opodatkowania, dochód ze sprzedaży wniesionych do spółki cywilnej działek budowlanych wraz z wybudowanymi na nich domami oraz, czy kosztem uzyskania przychodu dla niej jako wspólnika spółki cywilnej, będą koszty zakupu działek dokonane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wraz kosztami dodatkowymi (notariusz, pośrednik, podatek Vat) a następnie przeniesionymi nieodpłatnie do spółki cywilnej?
4) Czy spółka cywilna stając się właścicielem wymienionych działek zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 250 zł + 0.1 % wartości działek wraz z kosztami dodatkowymi od nadwyżki ich wartości ponad 30 000 zł

W dniu 14.03.2007 r. wpłynął do tut. organu podatkowego Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedłożonego stanu faktycznego wynika: że Pani z Panem ... i współmałżonkami zakupili w równych częściach w czerwcu 2006 r. siedem działek działek budowlanych. W lipcu 2006 r. wraz z Panem ... założyła Pani spółkę cywilną, której przedmiotem działalności gospodarczej jest budowa domów. Zamierza Pani z Panem ... za zgodą współmałżonków nieodpłatnie na podstawie aktu notarialnego przenieść własność części działek do spółki cywilnej. Na tych działkach stawiane będą domy, które będą przedmiotem dalszej odsprzedaży. Pozostałe działki mają być przekazane do innej spółki cywilnej którą to założą Pani i wspólnika współmałżonkowie

Porady prawne

Pytania podatnika brzmią:

  1. Czy przekazując nieodpłatnie swój udział w działkach budowlanych do spółki cywilnej założonej w celu budowy na nich domów i dalszej odsprzedaży, której współwłaścicielem jest współmałżonek, powinna zapłacić podatek dochodowy?
  2. Czy przy rozszerzeniu składu osobowego spółki cywilnej o kolejnego wspólnika powinna jako wspólnik spółki cywilnej zapłacić podatek dochodowy od wartości remanentowej, czy tylko podatek od czynności cywilnoprawnych ?
  3. Czy będąc wspólniczką spółki cywilnej powinna przyjąć do opodatkowania, dochód ze sprzedaży wniesionych do spółki cywilnej działek budowlanych wraz z wybudowanymi na nich domami oraz, czy kosztem uzyskania przychodu dla niej jako wspólnika spółki cywilnej, będą koszty zakupu działek dokonane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wraz kosztami dodatkowymi (notariusz, pośrednik, podatek Vat) a następnie przeniesionymi nieodpłatnie do spółki cywilnej?
  4. Czy spółka cywilna stając się właścicielem wymienionych działek zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 250 zł + 0.1 % wartości działek wraz z kosztami dodatkowymi od nadwyżki ich wartości ponad 30 000 zł

Zdaniem podatnika:

  1. Nie zapłaci podatku dochodowego, gdyż nie osiągnie żadnego dochodu w momencie przekazania.
  2. Przy rozszerzeniu spółki cywilnej o kolejnych wspólników, wspólnicy są obowiązani zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, nie będą płacili podatku dochodowego od wartości remanentowej spółki w momencie wejścia do niej.
  3. Odprowadzi podatek dochodowy w wysokości 19% od dochodu ze sprzedaży działek wraz wybudowanymi na nich domami przy zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów kosztów zakupu w/w działek budowlanych wraz z kosztami dodatkowymi.
  4. Spółka cywilna stając się właścicielem działek zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości wskazanej w pytaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w oparciu o wyżej przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dokonuje interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie pytania postawionego przez podatnika:


1) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26.

07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a ? c ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Tak więc jak z treści powyższego przepisu wynika, by zbycie nieruchomości lub udziału w niej rodziło jakieś obowiązki na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, musi to być odpłatne zbycie. W Pani przypadku przeniesienie własności działek budowlanych na rzecz spółki cywilnej nastąpi tak jak Pani oświadczyła nieodpłatnie, a takie zbycie własności nieruchomości nie powoduje skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.


2 a) W związku z przystąpieniem do istniejącej spółki cywilnej nowego wspólnika powstanie obowiązek sporządzenia spisu z natury, wpisania go do podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz w terminie siedmiu dni przed sporządzeniem spisu zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Kwestię przeprowadzenia spisu z natury regulują szczegółowo przepisy § 27 ? 29 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z zm.), który stanowi, że podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, braków i odpadów, wyrobów gotowych, zwanego ?spisem z natury?, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, iż u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14, a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowa jest wyższa. Zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala sie w zasad określonych w art. 24 ust. 2 cyt. ustawy.

Reasumując, z powyższych regulacji wynika, iż przystąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, spowoduje konieczność sporządzenie spisu z natury (o czym należy powiadomi w określonym przepisami terminie właściwy urząd skarbowy) oraz konieczność rozliczenia dochodów wspólników z uwzględnieniem różnic remanentowych (zgodnie z art. 24 ust. 2 cyt. ustawy). Nie ustala się jednakże dochodu z remanentu likwidacyjnego, gdyż nie wygasa źródło przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, nie ma więc w tym przypadku zastosowania art. 24 ust. 3 w związku z art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie opodatkowania dochodów z remanentu likwidacyjnego.


2 b) Ustawa z dnia 09.09.2000 r . o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450) w art. 1 określa sytuacje, zdarzenia, z którymi wiąże się obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wśród katalogu zdarzeń prawnych wymienionych w treści art. 1 w/w ustawy, a tym samym podlegającym opodatkowaniu podatkiem od czynności w pkt 1 lit. k ustawodawca wymienił umowy spółki (akty założycielskie) oraz w pkt 2 zmiany umów wymienionych w pkt. 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. W myśl art. 1 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy za zmianę umowy spółki cywilnej uważa się, wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddane przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w Pani wniosku i uzupełnieniu do niego należy stwierdzić, że w świetle przepisów art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przyjęcie do spółki nowych wspólników rodzić będzie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, wtedy gdy nastąpi wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu. Podstawą opodatkowania będzie wartość wkładów powiększających majątek spółki cywilnej (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b cyt. ustawy). Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki lub zmiany umowy spółki wynosi 0,5 % podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy).


3) W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne , choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Działalnością gospodarczą na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z zm.) jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Sprzedaż nieruchomości stanowi przychód z działalności gospodarczej, jeżeli następuje ona ?w wykonywaniu działalności gospodarczej?, co wynika a contrario z brzmienia art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który definiuje przychody ze sprzedaży nieruchomości, wyłączając z nich sprzedaż nieruchomości ? w wykonywaniu działalności gospodarczej?. W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588) z dniem 01.01.2007 r. w/w przepis otrzymał następujące brzmienie: ? koszami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ?.

Zgodnie z art. 22 ust.

1 cyt. ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. Wśród nich ustawodawca wskazał m. in. wydatki na nabycie gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Wydatki te, stosownie do art. 23 ust. 1 w/w ustawy, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22 h ust. 1 , są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit d oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

W związku z powyższym z uwagi na fakt, iż przedmiotem Pani działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej jest budowa budynków mieszkalnych i ich sprzedaż, wydatki na zakup towaru handlowego ? działki, dokonane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w świetle art. 22 ust. 1 cyt. ustawy stanowią koszty uzyskania przychodu.

Dokonanie zakupu towarów handlowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej powoduje jednakże, iż wydatki na zakup towarów handlowych nie mogą bezpośrednio stanowić kosztu uzyskania przychodu. W takiej sytuacji towary handlowe należy ująć w spisie z natury (remanencie początkowym) sporządzonym i wpisanym do podatkowej księgi przychodów rozchodów na dzień rozpoczęcia działalności działalności gospodarczej. Obowiązek sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych, pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego wynika z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z zm.).

Z kolei dochody uzyskane ze sprzedaży gruntów wraz z wybudowanymi na tych gruntach budynkami mieszkalnymi, w całości podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych stosownie do przepisu art. 8 cyt. ustawy.


4) Zmiana umowy spółki dotycząca wniesienia wkładu własności nieruchomości spowoduje powstanie obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Tak jak Pani wskazała we własnym stanowisku podatek należy zapłacić przy sporządzaniu aktu notarialnego. Obowiązek obliczenia i pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych będzie ciążył na płatniku tj. notariuszu. W myśl przepisów art. 10 ust.2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusz jest płatnikiem tego podatku i jako płatnik obowiązany jest uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej lub wypłacenia należności od uprzedniego zapłacenia podatku ? art. 10 ust.3 w/w ustawy. Jednakże stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wyniesie 0,5 % podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy), którą stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki cywilnej (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b cyt. ustawy).

Tutejszy organ podatkowy zastrzega, że przedstawiona interpretacja ma zastosowanie jedynie w takim zakresie w jakim opis sytuacji odpowiada stanowi faktycznemu

Powyższa odpowiedź odzwierciedla stan prawny na dzień udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa , powyższa interpretacja nie jest dla Pani wiążąca. Jeżeli jednak zastosuje się Pani do powyższej interpretacji organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej Pani zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji Podatkowej

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 1 i 2 Ordynacji Podatkowej na niniejsze postanowienie służy Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika