Czy od 01.01.2007 r. prowadzoną przez mnie działalność można traktować jako działalność gospodarczą (...)

Czy od 01.01.2007 r. prowadzoną przez mnie działalność można traktować jako działalność gospodarczą ?

Przedstawiony przez Panią stan faktyczny:
Świadczę usługi medyczne na rzecz uczniów w Zespole Szkół. Jednakże umowę mam zawartą bezpośrednio z Narodowym Funduszem Zdrowia w L., nie zaś z Dyrektorem Szkoły Za efekty mojej działalności to ja ponoszę całkowitą odpowiedzialność (a nie NFZ). Czynności te nie są wykonywane pod kierownictwem NFZ, co wynika z treści umowy zawartej z NFZ. Wobec powyższego uważam także, iż sama ponoszę ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Pani stanowisko w tej sprawie: Uważam, że od 01.01.2007r wykonywane przeze mnie czynności należy uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Porady prawne

Ocena prawna stanowiska Pani.
Od dnia 01.01.2007r weszła w życie zmiana brzmienia przepisów art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz.176 z późn. zm.) oraz dodano art. 5b. Są to przepisy definiujące dla potrzeb tej ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą.
Jak stanowi zmieniony art.5a pkt 6 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ? oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na mocy art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zatem w przypadku, gdy wszystkie warunki wynikające z art. 5b ust. 1 ww. ustawy zostaną spełnione, wówczas przychodów pochodzące z tego rodzaju działalności nie można zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wynika z art. 132 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z późn.zm.), podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a dyrektorem oddziału wojewódzkiego Funduszu, z zastrzeżeniem art 159.
Z przepisów art. 159 tej ustawy wynika, że do zawierania umów ze świadczeniodawcami m.in. udzielającymi świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej niezbędne jest spełnienie przez świadczeniodawcę warunków do zawarcia umowy określonych przez Prezesa Funduszu.

Z przepisów § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2005 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.

U. Nr 197, poz.1643), wynika, że świadczeniodawca ponosi odpowiedzialność za udzielanie lub za zaniechanie udzielania świadczeń przez osoby przez siebie zatrudnione lub udzielające świadczeń w jego imieniu na innej podstawie niż umowa o pracę, a także osoby, którym udzielanie świadczeń powierzył, oraz odpowiada za szkody powstałe, także u osób trzecich, w związku z udzielaniem lub zaniechaniem udzielania świadczeń.
Świadczeniodawca ponosi odpowiedzialność za ordynowanie leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych leczonym przez niego świadczeniobiorcom, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z aktualnym stanem wiedzy medycznej.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że na podstawie zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia -Oddziałem Wojewódzkim w L. umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ? podstawowej opieki zdrowotnej Pani jako świadczeniodawca w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarskiej zobowiązana jest do wykonywania świadczeń wynikających z zawartej umowy.

Zobowiązana jest Pani do wykonywania umowy zgodnie z zasadami i na warunkach określonych w ?Informacji o warunkach zawarcia umowy? określonej zarządzeniem Nr 102/2006 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 9 listopada 2006r.

Jak wynika z powyższego zarządzenia, jednym z warunków niezbędnych do spełnienia przez świadczeniodawcę jest zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń w zakresie przedmiotu postępowania na okres obowiązywania umowy.

Także zgodnie z postanowieniami zawartej przez Panią umowy, zobowiązana jest Pani do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzieleniem świadczeń.

Zatem, Pani jako świadczeniodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody powstałe, w związku z udzielaniem lub zaniechaniem udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

W tej sytuacji warunki wynikające z art. 5b ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostaną spełnione.
W takim stanie faktycznym i prawnym nie ma przeszkód, aby udzielane przez Panią świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarskiej uznać jako prowadzenie jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. P. ocenił, że stanowisko Pani jest prawidłowe, iż wykonywane przez Panią od 01.01.2007r świadczenia opieki zdrowotnej w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarskiej, na podstawie zawartej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia należy uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tych zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pani jako podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika