Kiedy można skorzystać z ulgi na remont i modernizację w przypadku posiadania przedwstępnej umowy (...)

Kiedy można skorzystać z ulgi na remont i modernizację w przypadku posiadania przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 5 marca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - wyjaśnia co następuje.

Na podstawie art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Za tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się m.in.: akt własności, decyzję administracyjną, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku lub darowizny, przedwstępną umowę, jeśli daje podatnikowi prawo do dysponowania lokalem lub inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 29.05.2003 r. zawarł Pan wraz z żoną przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, w której sprzedający zezwala Państwu na przebywanie w nieruchomości i inwestowanie w nieruchomość. Począwszy od czerwca 2003 r. ponosili Państwo wydatki na remont ww. nieruchomości, a umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została zawarta w dniu 22.12.2003 r. W związku z powyższym, dla udokumentowania tytułu prawnego wystarczy dysponowanie umową przedwstępną, z której wynika, że nieruchomość jest we władaniu podatnika, zatem poniesione przez Pana wydatki na remont budynku mieszkalnego podlegają wysokości 19% odliczeniu od podatku, jeśli dotyczą robót wymienionych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).
Zatem zajęte stanowisko w przedmiotowej sprawie jest zgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika