Czy wartość skradzionej gotówki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy wartość skradzionej gotówki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 25 maja 2005 r. (wpływ 2.06.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 25.05.2005 r. przedstawił Pan następujący stan faktyczny: Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu. W wyniku włamania do Pana domu dokonano kradzieży pieniędzy stanowiących utarg z prowadzonych przez Pana punktów handlowych. Pieniądze te odebrał Pan dzień wcześniej, lecz z uwagi na obowiązki związane z prowadzeniem działalności (wyjazd na zakupy do hurtowni), pieniądze nie zostały wpłacone do banku, lecz pozostały u Pana w domu. W godzinach wieczornych, podczas Pana nieobecności, dokonano włamania i skradziono pieniądze.
Wobec pówyższego precyzuje Pan następujące zapytanie:
Czy wartość skradzionej gotówki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Art. 23 updof zawiera zamknięty katalog wydatków nie stanowiących z mocy ustawy kosztów uzyskania przychodów. Wśród wymienionych w tym artykule wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów nie ma strat w środkach obrotowych. Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów pod tym jednakże warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Każdy wydatek, bądź poniesiona strata wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego, bądź pośredniego związku z przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia konkretnego przychodu.

W odniesieniu do strat w majątku obrotowym, jakimi są pieniądze, trudno mówić, że zmierzają one do osiągnięcia przychodów. Stanowią one jednak element kosztowy w prowadzonej działalności gospodarczej, przy czym każdy przypadek obciążenia kosztów stratami musi być rozpatrywany indywidualnie, z uwzględnieniem następujących przesłanek:
- całokształtu działalności prowadzonej przez podatnika,
- okoliczności, które spowodowały powstanie straty,
- udokumentowania strat, np.: protokołem opisującym zdarzenie, jego datę przyczynę, dokładne obliczenie wielkości straty, uzupełnionym o protokół policji w przypadku kradzieży itp.
Przyjmuje się, że dla celów podatkowych tylko kradzież powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia, można uznać za zdarzenia losowe, które uzasadnia zaliczenie powstałej straty w ciężar kosztów uzyskania przychodu.
Nie można uznać jednak za zdarzenie losowe kradzieży środków obrotowych nienależycie zabezpieczonych. Wartości pieniężne uznaje się za należycie zabezpieczone, jeżeli przedsiębiorca, w celu ich ochrony przed kradzieżą, przestrzegał wymagań określonych m. in. w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. Nr 129, poz. 858 ze zm.).

Nie można uznać za zdarzenie losowe kradzieży wartości pieniężnych nienależycie zabezpieczonych.W przypadku sytuacji przedstawionej przez Pana, zdaniem tut. organu, nie została dochowana należyta staranność przy przechowywaniu środków pieniężnych i ich zabezpieczeniu przed kradzieżą, konsekwencją czego jest brak możliwości zaliczenia poniesionej straty do kosztów uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika