Jak należy udokumentować fakt przeznaczenia oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej na zakup (...)

Jak należy udokumentować fakt przeznaczenia oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej na zakup lokalu mieszkalnego od Zakładu Remontowo - Budowlego (developera). W dniu 16 czerwca 2004 r. zawarłem wstępną umowę kupna ? sprzedaży pomiędzy Zakładem Remontowo - Budowlanym na zakup lokalu mieszkalnego. W dniu 15 sierpnia 2004 r. wpłaciłem ratę w kwocie 40.000 zł. Pozostałą kwotę wpłacę w grudniu br. Pieniądze te będą pochodziły z oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej. Jakie dokumenty należy przedłożyć aby nie utracić prawa do nabytej ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłacanych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. Zgodnie z przepisem art. 27a ust. 13 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po okresie w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę. Katalog celów systematycznego oszczędzania, których sfinansowanie pozwoli zachować prawo do przedmiotowej ulgi określa ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) z którego wynika, że pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej mogą służyć m.in. na:
1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. remont domu lub lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkania,
4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3
5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę budynku jednorodzinnego lub mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Należy również zwrócić uwagę na termin wydatkowania zgromadzonych oszczędności. Upływa on, bowiem z końcem roku podatkowego w którym miało miejsce wycofanie pieniądze z kasy mieszkaniowej.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają rodzaju dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków pieniężnych z kasy mieszkaniowej na w/w cele mieszkaniowe. Dokumentami takimi mogą być faktury VAT, rachunki, akty notarialne, dowody wpłat ze wskazaniem, iż dotyczą nabycia lokalu mieszkalnego i inne dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na w/w cele mieszkaniowe (np. spłata kredytu zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe z wyjątkiem działki budowlanej).
W związku z powyższym dokumentami potwierdzającymi wydatkowanie środków pieniężnych z kasy mieszkaniowej mogą być zarówno faktury VAT jak i inne dokumenty potwierdzające poniesione wydatki mieszkaniowe.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika