Czy od kwot wypłacanych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie zawartej (...)

Czy od kwot wypłacanych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie zawartej z tą osobą 'Umowy dzierżawy powierzchni reklamowej' na Spółce ciąży obowiązek potrącania podatku dochodowego, czy też dla ww. osoby uzyskane kwoty stanowią dochód z 'innych źródeł', od którego ww. osoba powinna samodzelnie zapłacić podatek za cały rok podatkowy w zeznaniu rocznym ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w K.

uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku

o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego z dnia 21.09.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 22.09.2006 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23.10.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 24.10.2006 r.). w kwestii:

Porady prawne

- czy od kwot wypłacanych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie zawartej z tą osobą 'Umowy dzierżawy powierzchni reklamowej' na Spółce ciąży obowiązek potrącania podatku dochodowego, czy też dla ww. osoby uzyskane kwoty stanowią dochód z 'innych źródeł', od którego ww. osoba powinna samodzelnie zapłacić podatek za cały rok podatkowy w zeznaniu rocznym ?

UZASADNIENIE

Stan faktyczny opisany we wniosku: Z wnioskiem wystąpiła Spółka z o. o. zawiązana w 2006r. Z dniem xx września Spółka została wpisana do KRS. Przedmiotem działalności Spółki jest: reklama, internet i telekomunikacja, a dokładnie firma będzie pośredniczyć w sprzedaży reklamy produktu lub usługi przez inernet. Spółka bedzie szukać Partnerów (Wydawców ? właścicieli stron internetowych), którzy będą wydzierżawiać spółce miejsce na swoich stronach internetowych, gdzie spółka będzie umieszczać reklamę produktu lub usługi (Reklamodawcy).

Spółka będzie sprzedawać 'reklamę' produktu firmy (Reklamodawcy), który będzie płacić za umieszczenie swojego produktu na stronach internetowych.

Reklamodawcy Spółka będzie wystawiać fakturę sprzedazy 'za reklamowanie produktu bądź usługi Reklamodawcy'.

Wątpliwości Spółki dotyczą rozliczenia podatkowego z Wydawcą (osobą, która będzie Wnioskodawcy wydzierżawiać fragment powierzchni reklamowych), któremu Spółka będzie wypłacać pieniądze - 'wynagrodzenie' za korzystanie ze strony internetowej. Wydawcą może być osoba prawna, osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, a także 'zwykła' osoba fizyczna. W przypadkach dwóch pierwszych osób, dla Spółki sprawa jest jasna; osoby te będą obciążać Spółkę fakturami. Wątpliwość Spółki wzbudza sprawa rozliczenia finansowego z osobą fizyczną ? osobą tą może być student, osoba nigdzie nie pracująca, taże osoba nie posiadająca NIP?u.

Umową, na podstawie której Spółka będzie wypłacać pieniądze będzie 'Umowa dzierżaway powierzchni reklamowej'. Osoba ta nie będzie zatrudniona w firmie Wnioskodawcy, nie będzie ją łączyła z firmą umowa zlecenie ani o dzieło, osoba ta również nie będzie miała możliwości wystawienia rachunku.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie: Zdaniem Spółki: 'Osobie fizycznej, będziemy wypłacać (przekazywać) pieniądze w kwocie brutto bez potrącania podatku, osoba ta samodzielnie wykaże podatek w deklaracji rocznej PIT ? 36 (według skali podatkowej obowiązujacej na dany rok).

W pozycji 'inne źródła' ? wykaże uzyskane od firmy T. przychody, i tym samym będzie musiała samodzielnie zapłacić podatek od dochodów za cały rok podatkowy.Spółka T. w umowie z taką osobą ? wstawi wzmiankę o obowiązku podatkowym, aby osoba była poinformowana o takim zobowiązaniu podatkowym wobec swojego urzędu skarbowego, a w przypadku braku posiadania - NIP ? u, wraz z deklaracją PIT ? 36, osoba ta złoży ? NIP ? 3.Czy nasze stanowisko w tej sprawie jest poprawne ?'.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z treścią przepisu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), który zawiera katalog podstawowych źródeł przychodu - źródłem przychodu osoby fizycznej jest m. in. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...), z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) najem jest umową, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Z kolei dzierżawa w świetle przepisów k.c. (art. 693-709) jest umową, w której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się uiszczać wydzierżawiającemu umówiony czynsz. W ujęciu kodeksowym przedmiotem dzierżawy mogą być także prawa.

Należy zauważyć, iż schemat stosunku prawnego dziarżawy pokrywa się ze schematem najmu z tą różnicą, że dzierżawa pozwala nie tylko na używanie cudzej rzeczy w zamian za opłatę, lecz i ciągnięcie z przedmiotu dzierżawy pożytków. Charakter umowy dzierżawy jest w istocie ten sam co charakter umowy najmu, toteż zasadą jest, że o ile nic innego nie wskazano w przepisach o dzierżawie, znajdują do niej odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące najmu (art. 694 k.c.).

Zdaniem tut. organu podatkowego należność czynszowa za dzierżawę strony internetowej w dacie otrzymania lub postawienia kwoty do dyspozycji wydzierżawiającemu stanowi u niego przysporzenie majątkowe, czyli przychód ze źródła przychodów ?najem-dzierżawa? podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ustawodawca podatnikom uzyskującym przychody ze źródła przychodów ?najem-dzierżawa? dał prawo wyboru formy opodatkowania (tj. zasad ogólnych bądź zryczałtowanego podatku dochodowego). Kwestię określenia przychodu zaliczanego do źródła przychodów ?najem-dzierżawa? regulują postanowienia wyrażone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zarówno bowiem w przypadku wyboru zasad ogólnych jako formy opodatkowania czy zryczałtowanego podatku dochodowego, przychodami z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zasady i sposób rozliczania przychodów uzyskanych ze źródła przychodów ?najem-dzierżawa? regulują odpowiednio przepisy zawarte w art. 44 ust. 1 pkt 2, ust. 3 i ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź w art. 21 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144 poz. 930 ze zm.). Przy czym, aby skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający uzyskiwanie przychodów z tytułu najmu - dzierżawy w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia wynajmowania (dzierżawy), nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W świetle powyższego za prawidłowe należy uznać jedynie zawarte we wniosku stwierdzenie Wnioskodawcy, iż osobie fizycznej Spółka jest zobowiązana wypłacić pieniądze za dzierżawę powierzchni reklamowej bez potrącania podatku (zaliczki na podatek). Osoba ta natomiast samodzielnie rozlicza z urzędem skarbowym uzyskane dochody (przychody). Przy czym ? odmiennie niż stwierdzono we wniosku - uzyskany przychód nie stanowi dla usługodawcy dochodu z ?innych źródeł? rozliczanego w zeznaniu rocznym. Jak wskazano wyżej, uzyskane przychody stanowią dla usługodawcy źródło dochodów wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu ? stosownie do wybranej przez podatnika formy opodatkowania - zgodnie z zasadami zawartymi w art. 44 ust. 1 pkt 2, ust. 3 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź w art. 21 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144 poz. 930 ze zm.).

W świetle powołanych wyżej przepisów oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku zaprezentowane w przedmiotowej sprawie stanowisko tut. organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe.

Ponadto w kwestii wystawiania rachunków przez osoby fizyczne zauważa się, że zgodnie z art. 87 § 1 wyżej powołanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa, prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Przy czym pojęcie działalności gospodarczej, którym posługuje się ww. przepis, zdefiniowano w art. 3 pkt 9 Ordynacji stanowiąc, że jest nią każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność ? do przedsiębiorców (vide : Ordynacja podatkowa - Komentarz 2005; B. Adamiak, J. Borkowski, R. Mastalski, J. Zubrzycki, Wydawnictwo ?UNIMEX?, Wrocław 2005, str. 410 ? 411). Obowiązek wystawiania rachunków ciąży zatem na podatnikach prowadzących działalność gospodarczą w tym szerokim rozumieniu tego pojęcia. Reasumując: osoba fizyczna świadcząca usługi w zakresie najmu ? dzierżawy strony internetowej jest zobowiązana na żądanie nabywcy usługi (kupującego) wystawić rachunek potwierdzający wykonanie usługi (dokonanie sprzedaży). Treść rachunku określa przepis § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1373).

Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika