Czy małżonkowie mający różne miejca stałego zamieszkania mogą się wspólnie rozliczyć? Czy jest (...)

Czy małżonkowie mający różne miejca stałego zamieszkania mogą się wspólnie rozliczyć? Czy jest ograniczenie co do wyboru urzędu skarbowego?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 roku poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... : stwierdza, że stanowisko ww. wnioskodawcy ? przedstawione we wniosku z dnia 16.10.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 17.10.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej łącznego opodatkowania dochodów małżonków oraz wyboru właściwego urzędu skarbowego, jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.10.2006 r. zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Porady prawne

Jak stanowi art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 ww. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Z przedstawionej przez Panią sytuacji wynika, że prowadzi Pani wspólne gospodarstwo domowe z małżonkiem, przez cały rok podatkowy pozostawała Pani w związku małżeńskim oraz istnieje między małżonkami wspólność majątkowa. Ze względu na różne miejsca zamieszkania podlega Pani z mężem pod różne urzędy skarbowe.

Zwróciła się Pani z zapytaniem czy w związku z różnym miejscem zamieszkania istniej przeszkoda ustawowa we wspólnym rozliczeniu rocznym i czy jest ograniczenie co do wyboru Urzędu Skarbowego, w którym możecie się rozliczyć.

Zdaniem Pani wspólne opodatkowanie uzależnione jest od wspólności majątkowej i pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a nie od miejsca zamieszkania, w związku z czym może Pani dokonać wspólnego rozliczenia rocznego z małżonkiem. Natomiast odnośnie wyboru Urzędu Skarbowego to nie ma znaczenia, który urząd rozliczy, ale musi być on właściwy dla jednego lub drugiego współmałżonka.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie:

1) podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy;

2) pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy;

3) między którymi istnieje wspólność majątkowa;

4) jeżeli do żadnego z nich w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy:

* art. 30c ustawy,

* ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz.

U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami), regulujące opodatkowanie niektórych przychodów (dochodów) osób fizycznych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych. Warunek ten nie dotyczy podatników, o których mowa w art. 1 pkt 2 w związku z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;

5) którzy wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków złożyli nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy.

W przypadku małżonków wnoszących o łączne opodatkowanie ich dochodów, zeznanie składa się do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania małżonków, w ostatnim dniu roku podatkowego, a jeżeli małżonkowie mają różne miejsca zamieszkania ? do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z małżonków. O złożeniu zeznania w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania jednego z małżonków można zawiadomić organ podatkowy właściwy według zamieszkania drugiego małżonka w formie pisemnej.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia przedmiotowego wniosku.

Tutejszy Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika