Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, prowadzonej przez małżonków (...)

Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, prowadzonej przez małżonków w formie spółki cywilnej, koszty telefonicznych rozmów służbowych prowadzonych z prywatnego telefonu domowego zgłoszonego na jednego z małżonków oraz możliwości odliczenia z tego tytułu podatku VAT w części dot. kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 25.02.2004 r. w sprawie zapytania dotyczącego zaliczenia w koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej służbowych rozmów telefonicznych prowadzonych z prywatnego telefonu domowego zgłoszonego na jednego z małżonków (działalność prowadzona przez małżonków w formie spółki cywilnej) oraz możliwości odliczenia z tego tytułu podatku VAT w części dot. kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. informuje, że:

Porady prawne

zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów określonych w art.23 tej ustawy.Ustawa nie zawiera zatem wykazu wydatków, które stanowią koszty uzyskania przychodów a jedynie wymienia emuneratywnie te, których za takie nie można uznać. Wydatki z tytułu korzystania z telefonu nie zostały wymienione w cyt. wyżej art. 23 ustawy o podatku dochodowym. Mając na uwadze powyższe można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto o możliwości uznania wydatków za koszt decyduje także sposób jego udokumentowania.Dlatego też, spółka powinna właściwie udokumentować poniesione koszty związane z prowadzoną działalnością np. umowa użyczenia spółce prywatnego telefonu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, bilingi rozmów, dowody wewnętrzne itp. Jednocześnie nadmienia się, że fakt zgłoszenia telefonu prywatnego na jednego ze współmałżonków wyklucza możliwość zaliczenia w koszty działalności gospodarczej abonamentu za wymieniony telefon.

zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz.50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że nabywcą usług telekomunikacyjnych (rozmowy telefoniczne) nie będzie spółka cywilna współmałżonków ( podatnik VAT) lecz tylko jedno ze współmałżonków, a więc w świetle powołanego art. 19 ust.1 podatek VAT za rozmowy telefoniczne nie będzie podlegał odliczeniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika