Dotyczy odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odsetek umownych należnych od zobowiązania (...)

Dotyczy odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odsetek umownych należnych od zobowiązania wspólników spółki cywilnej wobec występującego wspólnika, tj. zobowiązania powstałego przed przekształceniem spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) koryguje wyjaśnienie Urzędu Skarbowego nr PDP/423-06lKJ/03 z dnia 07.05.2003 r. w sprawie zapytania Spółki z o.o. z K. - dotyczącego odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odsetek umownych należnych od zobowiązania wspólników spółki cywilnej wobec występującego wspólnika, tj. zobowiązania powstałego przed przekształceniem spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Porady prawne

Jak wynika z zapytania Jednostki, Spółka z o.o. powstała 13.01.2001r. w wyniku przekształcenia 3-osobowej spółki cywilnej, tj. w oparciu o przepisy art. 551 Kodeksu Spółek Handlowych. Przed podjęciem decyzji o przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o.o. dwaj wspólnicy z pięcioosobowego składu spółki postanowili wystąpić z niej pod koniec grudnia 2000r. W związku z tym, że wkłady wszystkich wspólników stanowiły wg twierdzenia Spółki - w znacznej mierze grunty i nieruchomości niezbędne do prowadzenia działalności, wspólnicy spółki cywilnej podjęli decyzję o spłacie wkładów występujących wspólników z wypracowanych w przyszłości zysków oraz zaciągniętych kredytów. Na podstawie umowy notarialnej ustalono, że spłata nastąpi w ratach rocznych, tj. w 2001, 2002 i 2003 r. Ostatnia rata miała zaś obejmować również odsetki skalkulowane za cały okres istnienia zobowiązania. Na odsetki te składały się odsetki ustalone przez strony umownie oraz odsetki inflacyjne. Kwota całego zobowiązania została zabezpieczona wpisem na hipotekę posiadanych nieruchomości, które po przekształceniu stanowią majątek spółki z o.o.

Biorąc zatem przedstawiony przez Jednostkę i opisany wyżej stan faktyczny, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż odniesienie przedmiotowych odsetek w ciężar kosztów zależało będzie od tego czy wartość zobowiązania wobec byłych wspólników spółki cywilnej wpłynęła na wartość objętych przez wspólników udziałów i wysokość kapitału zakładowego, który zgodnie z art. 163 Kodeksu Spółek Handlowych powinien zostać w całości pokryty wniesionymi wkładami.

Jeżeli bowiem udziały zostały objęte za wartość wkładu nie uwzględniającą istniejących i zabezpieczonych na wkładzie zobowiązań wobec osób trzecich, obniżających wartość tego wkładu, a więc udziały były odpowiednio wyższe, odsetki zapłacone od tychzobowiązań nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o. gdyż to powinno obciążać wspólników nie spółkę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika