Sposób obliczenia należnego zobowiązania podatkowego z tytułu wystąpienia ze spółki z ograniczoną (...)

Sposób obliczenia należnego zobowiązania podatkowego z tytułu wystąpienia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( DZ. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 29 kwietnia 2005r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż Pana stanowisko dotyczące sposobu obliczenia należnego zobowiązania podatkowego z tytułu wystąpienia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego(...)na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Pismem złożonym w tut. organie podatkowym w dniu 29 kwietnia 2005r. wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.

Wypełniając dyspozycje art. 14§ 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Wskazał, iż jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z której zamierza wystąpić. Udziały w spółce tej posiada spółka jawna ( 88% kapitału zakładowego), której jest Pan jednym z trzech wspólników oraz pozostałe 12% trzy osoby fizyczne - w tym Pan, w równych częściach (po 4% każdy), które są właścicielami spółki jawnej.

Pana zdaniem w/w sytuacja skutkuje obowiązkiem podatkowym. Jednak w Pana konkretnym przypadku sprzedażą udziałów w spółce z o.o. nie spowoduje powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, co wynika z przedstawionego poniżej rozliczenia:

186.257 - Wartość zbywcza spółki z o.o.,4,00% - Pana udział w kapitale zakładowym spółki z o.o.,7.450,28 - Proporcjonalna do Pana udziału w kapitale zakładowym spółki wartość zbywcza spółki z o.o.,20.000 - Wartość wniesionego przez Pana wkładu pieniężnego przy obejmowaniu udziału w kapitale zakładowym spółki z o.o.,- 12.549,72 - Różnica,0,00 - Dochód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o..

Oświadczył Pan, że w stosunku do Pana nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.Ustosunkowując się do Pana zapytania dotyczącego konsekwencji wystąpienia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tut. organ podatkowy stwierdza , co następuje:

Okoliczność wystąpienia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje, że u Pana powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w przepisach art. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przychody z tego tytułu opodatkowuje się na podstawie przepisu art. 30 b ust. 1 tej ustawy.

W myśl tego przepisu - od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 1 lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Powołany art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym ... stanowi, iż w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Nabycie przez Pana udziałów ? jak wynika z treści zapytania nastąpiło w drodze wniesienia aportu wobec tego koszty uzyskania przychodów powinny być ustalone zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów na wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Dochód ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej podlegać będzie rozliczeniu dopiero po zakończeniu roku podatkowego zgodnie z dyspozycją art. 30b ust. 6 w/w ustawy, w świetle której 'po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14 i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część i obliczyć należny podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następująco po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Zgodnie z art. 45 ust. 1 a pkt 1 ww. ustawy w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

Zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy w terminie określonym w ust. 1, podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1.Wobec powyższego nie jest Pan zobowiązany do wcześniejszego uiszczenia zaliczek z tego tytułu i powinien uzyskany z ww. tytułu dochód rozliczyć w odrębnym zeznaniu podatkowym ( PIT 38 ) zgodnie z treścią przytoczonych wyżej przepisów.

Reasumując tut. organ podatkowy stwierdza, iż Pana stanowisko dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconych Panu kwot w związku z wystąpieniem ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie ? stosownie do przepisu art. 14a§4, w związku z art.236§1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu.W myśl art. 236§2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika